Nejen začátek sovětské okupace, ale i období následné normalizace si připomnělo několik desítek lidí na vzpomínkovém setkání v hranickém parku Sady Čs. legií.

„Líbilo se mi, že na setkání panovala přátelská atmosféra. Těší mě, že se sešlo dost pamětníků, kteří nám povykládali své zážitky, a že jsme tak tu vzpomínkovou hodinku příjemně vyplnili,“ zhodnotil iniciátor akce, teprve sedmnáctiletý Filip Žerávek.

„Manžel mě vzbudil, že je zle. Že začala okupace a že musí na letiště, kde tehdy pracoval. Když jsem si ve dvě hodiny v noci zapnula rádio, tak už skutečně hlásili, že začala invaze vojsk Varšavské smlouvy. Tak jsem se oblékla a vyrazila taky na letiště, kde už přistávala cizí letadla. Když jsme to viděli, bylo nám nepopsatelně úzko,“ přiblížila své vzpomínky na osudnou noc jedna z pamětnic Anna Musilová, která tehdy žila v Brně.

Vedle vyslechnutí poutavých vyprávění si mohli všichni účastníci shromáždění prohlédnout také improvizovanou výstavu dobových fotografií přímo z Hranic. Nechyběl ani seznam potvrzených obětí tehdejší invaze, jejichž památku všichni přítomní uctili minutou ticha.

Filipa Žerávka i přes celkové pozitivní hodnocení akce mrzelo, že nepřišlo více jeho vrstevníků.

„Také mi zde scházely takzvané Husákovy děti, u kterých bych předpokládal zájem o jejich nedávnou minulost. Zároveň mě mrzí, že nepřišel žádný z čelních představitelů města a že celá tato akce vznikla z občanské iniciativy a ne třeba z iniciativy města,“ svěřil se student místního gymnázia.

„Rozhodně bych ale chtěl moc poděkovat všem, kteří se na akci nějakým způsobem podíleli, třeba i jen tím, že přišli. Příště nás snad bude více, protože tyto události si musíme připomínat,“ zakončil Filip Žerávek. (kra)