Medvěd se přitom na Přerovsku naposledy objevil před třinácti lety. Tehdy se do regionu zatoulal z Beskyd.

„O výskytu medvěda jsme se dozvěděli od obyvatel, kteří ho spatřili 18. května kolem čtvrté hodiny ráno na rozhraní Kostelce a Staré Vsi, “ popsal Miroslav Kutal z hnutí Duha v Olomouci, který se výskytem šelem zabývá.

„Výpověď svědků považujeme za věrohodnou, touto cestou totiž jezdí pravidelně do práce. Medvěda viděli ze vzdálenosti několika metrů, když projížděli kolem v autě,“ podotkl. Když se o věc začali zajímat zástupci olomouckého Hnutí Duha, neobjevili už v lokalitě na rozhraní Kroměřížska a Přerovska žádné další pobytové znaky. „Stopy ani trus na místě nebyly,“ řekl Kutal s tím, že se podle popisu jednalo o dospělého a mladšího jedince.

Medvěd se zřejmě zatoulal z Beskyd a putoval přes Hostýnské vrchy. O případ se už začali zajímat pracovníci odboru zemědělství přerovského magistrátu. Ti ale mají za to, že pokud se zvíře v lokalitě skutečně vyskytlo, dlouho se nezdrželo.

„Od myslivců nemáme žádné zprávy o jeho dalším pohybu v regionu. Kdyby se zdržoval déle, byl by asi spatřen vícekrát. Chce to čekat, jestli se někde objeví a pozorně sledovat stopy,“ uvedl Marek Herman z odboru zemědělství přerovského magistrátu.

Výskyt medvěda se totiž bezpečně pozná podle pobytových znaků. „K těm patří vedle stop v měkké půdě nebo blátě také trus nebo škrábance pazourů na stromech,“ přiblížil Herman.

Zvíře se zřejmě, jak soudí, pohybovalo v nedalekých lesních komplexech – kosteleckém a přestavlckém lese. „Je to plaché zvíře a vyhledává větší lesní komplexy,“ vysvětlil.

Medvěd se naposledy na Přerovsku objevil před třinácti lety, v roce 1996. „Poslední výskyt jsme zaznamenali v Hrabůvce u Hranic, kde spatřili medvěda zdejší obyvatelé a ničil zde včelstvo,“ přiblížil Herman. Na Hranicko se šelma zatoulala z Beskyd. V oblasti mezi Hranicemi a Lipníkem se totiž nachází migrační koridor.