S likvidací vánočních stromků začali někteří ještě před Silvestrem. Jeden z prvních velkých kontejnerů a prvních smrčků se objevil mezi svátky za Základní školou 1. máje v Hranicích.

„Někde už nádoby jsou, někde je teprve budeme umisťovat. Většinou je rozvážíme před víkendem,“ uvedl ředitel městského společnosti Ekoltes Hranice Milan Vinkler s tím, že do konce ledna už by měly být téměř po celém městě.

Podle něj by u klasických kontejnerů neměl vánoční stromek co dělat.

„Ale když už se tam objeví, likvidujeme ho v rámci úklidu kontejnerových stanovišť,“ dodal Vinkler. Stromky pak končí v areálu skládky na Jelením kopci, kde má Ekoltes k dispozici vlastní kompostárnu.

Přerované mohou nechat stromky u kontejnerů

Na rozdíl od Hraničanů se mohou Přerované zbavit stromku jeho odložením u klasického kontejneru před domem. Svážet je tam začali pracovníci technických služeb v neděli.

„Čtrnáct dní je budeme odvážet každý den, poté až do konce ledna dvakrát týdně,“ uvedl ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík. Stromky zatím končí u přerovského psího útulku.

„Buď seženeme partnera, který je naštěpkuje, nebo to uděláme sami,“ dodal ředitel.

Štěpkování někdy brání dráty

Také v Lipníku mohou lidé průběžně odkládat stromky přímo ke kontejnerům.

„Všimneme si jich při svážení komunálního odpadu a odvezeme je multikárou,“ sdělil ředitel Technických služeb Lipník nad Bečvou Daniel Coufalík.

„Uvidíme, jestli bude možné je štěpkovat. Někdy tomu brání dráty nebo šrouby a v tom případě se stromky pálí.“

V obcích putují stromky většinou do kotlů

Obecní úřady se o likvidaci stromků starat nemusejí.

„Většinou mají lidé kotle, ve kterých stromky pálí. Pokud by se některý objevil u kontejneru, tak se o něj postaráme, ale takové případy se u nás skoro nevyskytují,“ uvedl starosta Opatovic Antonín Tomeček. Stejná situace je i v Bělotíně.

„I když likvidujeme velký vánoční strom z návsi například v Lučicích nebo Kunčicích, lidé si odřezky bez problémů berou domů na podpal,“ dodal starosta Bělotína Eduard Kavala.

Pavla Kubištová, Kateřina Kapková