Ministerstvo zdravotnictví již dříve rozeslalo praktickým lékařům vakcíny pro takzvané zdravotně stigmatizované pacienty. Jedná se například o ty, kteří mají kvůli jiným zdravotním problémům výrazně oslabenou imunitu.

„Naším úkolem bylo vypracovat jejich seznam a jakmile vakcíny dorazily, obvolali jsme je a nabídli jim očkování. Někteří s ním souhlasili, jiní ne,“ uvedla praktická lékařka z Hranic Helena Nováková. Jak dále uvedla, v její ordinaci se údajně proti prasečí chřipce nechalo naočkovat nejvíce lidí z celých Hranic.

„Prvních deset vakcín nám ministerstvo zaslalo automaticky, dalších deset jsme ještě přiobjednávali,“ upřesnila Nováková. Ona sama je očkována proti sezónní chřipce, proti prasečí však nikoliv. Stejně tak jako další praktická lékařka z Hranic Eva Vitonská.

Její pacienti již o očkování proti prasečí chřipce zájem nejeví.

„V té první várce jsme rozeslali asi padesát pozvánek, ale naočkovat se z těchto lidí přišla asi desetina,“ odhadla Vitonská. Podle ní se mělo s očkováním začít dřív, aby se stihly vytvořit protilátky.

„Teď, když už je virus tady, je na to pozdě,“ konstatovala lékařka.

Neočkovali se ani lékaři v nemocnici

Ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich není naočkován proti žádné chřipce.

„Mezi personálem jsme také dělali průzkum, abychom zjistili, kdo má zájem o vakcínu proti prasečí chřipce, ale nikdo jej neprojevil,“ informoval Sohlich s tím, že teď v jeho nemocnici žádný pacient s prasečí chřipkou neleží.

Lidé, které Deník oslovil v hranických ulicích, se také shodli na tom, že nemají ve zmíněnou vakcínu důvěru.

„Já si myslím, že je to fáma. Když už se proti prasečí chřipce někdo naočkuje, tak není chráněn proti ničemu jinému. Zřejmě proto o to nemá skoro nikdo zájem,“ vyjádřila svůj názor například Zdeňka Hajná.

Za výmysl označila prasečí chřipku další obyvatelka Hranic, Jana Ovčačíková.

„Když už lidé na chřipku zemřou, tak je to zřejmě proto, že už předtím několik chřipek přechodili. Tělo nevydrží všechno,“ řekla a dodala k tomu:

„Každé takové úmrtí se pak svede na prasečí chřipku. Ale podle mě nejde o nic jiného, než o to, vytáhnout z lidí peníze.“