Důvodem zvýšení ceny stočného je podle zástupců přerovského magistrátu fakt, že se s cenami nehýbalo už více jak patnáct let.

„Občané z těchto místních částí měli pevně stanovenou cenu od roku 1993. A ta činila korunu padesát haléřů za metr krychlový odpadních vod,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Obyvatelé Přerova přitom platí 22 korun za metr krychlový. „Radní proto navrhují, aby byla cena za stočné v uvedených obcích poloviční, jakou mají obyvatelé Přerova, tedy 11 korun za metr krychlový,“ upřesnil mluvčí Přidal.

Podle jeho slov se částka navýšila na základě analýzy nákladů, kterou zpracovala společnost Vodovody a kanalizace pro odbor majetku města.

Ředitel společnosti VaK Miroslav Dundálek to vysvětluje: „Koruna padesát je opravdu směšná částka, která technickým službám nepokrývala ani náklady na fakturaci,“ řekl Dundálek. Zdražení se přitom dotkne jen asi tři sta padesáti odběrných míst. „Zvýšení ceny stočného se týká domů, které jsou napojeny na kanalizaci, ale ne na čističku odpadních vod,“ doplnil mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle radních v některých místních částech Přerova stále nebyla zbudována kanalizace. „Kanalizace úplně chybí v Žeravicích, Penčicích a Čekyni. Důvodem toho, proč třeba v Čekyni stále není, jsou příliš vysoké náklady,“ vysvětlila náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Jak dodal náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek, má magistrát povinnost odkanalizovat do roku 2013 všechny místní části. „Budeme dělat všechno pro to, abychom na zbudování kanalizace získali dotační tituly z Evropské unie,“ řekl Kulíšek.