Část peněz mohou získat od státu, část od města, zbytek financí si musejí dodat sami.

Z programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón investoval už stát do Hranic od roku 2001 přes 4,5 milionu korun.

Jednalo se o aktivity města i soukromých vlastníků. Kromě státních peněz se úspěšné projekty každoročně těší i podpoře z městské kasy. Vloni z ní získali soukromí majitelé kulturních památek dohromady čtyřicet tisíc korun, ale v dřívějších letech byla tato celková částka i více než statisícová.

„Předpokládáme, že letos opět zájemci o dotaci na příští rok budou,“ uvedl tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský.

V loňském roce bylo podle jeho informací přijato pět žádostí o podporu z regeneračních programů, ale jedna z nich nevyhověla stanoveným podmínkám a podpory města se pak nakonec dočkaly jen tři projekty.

„Jeden žadatel v srpnu od poskytnutého státního příspěvku odstoupil, proto v září zastupitelstvo získanou dotaci přerozdělilo,“ informoval dále Bakovský s tím, že celkem letos poslal stát do Hranic 170 tisíc korun.

Kdo má v plánu obnovit kulturní památku, jíž je vlastníkem, v příštím roce, musí si o dotaci požádat na odboru rozvoje města nejpozději do 15. října letošního roku.

Lidé většinou využívají přidělených dotací na obnovu vzhledu měšťanských domů, město investuje státní prostředky do opravy hradeb, zámku, staré radnice a dalších kulturních památek.