Rozdělení města včetně jeho místních částí na čtyři lokality není žádnou novinkou.

„Funguje to už roky. Každá směna je zodpovědná za jeden rajón. Systém dosud sloužil pouze nám, ale rozhodli jsme se ho nabídnout i občanům, aby věděli, že se mohou obrátit na konkrétního strážníka,“ vysvětlil velitel Městské policie Hranice Miroslav Mann.

Možnost komunikace s vlastním strážníkem obyvatelé Hranic vítají.

„Je to skvělý nápad, protože člověk tak pozná svého strážníka. V případě nutnosti bych ho určitě kontaktovala a důvěřovala mu, neboť o mé lokalitě ví nejvíce,“ prohlásila Věra Kačíková z Hranic.

Rozbité chodníky, poškozené lavičky

Na strážníky zodpovědné za jednotlivé lokality se lidé mohou obrátit při řešení dlouhodobých záležitostí týkajících se veřejného pořádku, které nepotřebují okamžitý zásah.

„Jedná se hlavně o rozbité chodníky, zábory veřejného prostranství, vraky, překopy či poškozené lavičky,“ upřesnil Mann.

Za čtyři lokality odpovídají velitelé směn, kteří perfektně znají svůj rajón a mají přehled o tom, co se v něm děje.

Například strážník František Mik má na starosti oblast číslo tři, do které spadá jihozápadní část Hranic včetně místních částí Drahotuše, Rybáře a Slavíč. Kdokoliv ho může kontaktovat telefonicky na policejní služebně nebo na jeho emailu.

„Když přijdu na směnu, zkontroluju si došlou poštu a telefonické vzkazy. Na oznámené stížnosti a podněty budu lidem odpovídat a zároveň je i zpětně informovat, jak jsem situaci vyřešil,“ objasnil velitel směny František Mik.

Zároveň dodal, že pro něj odpovídání na maily a telefonáty nepředstavuje žádnou práci navíc.

„Pro nás to je lepší, protože budeme s lidmi více v kontaktu. Zda bude celý systém úspěšně fungovat, však ještě nedokážeme odhadnout. Teprve uvidíme, co všechno přinese,“ řekl Mik.

Na žadost starostky

Své podněty a stížnosti mohou lidé strážníkům sdělit i osobně na policejní služebně.

„Velitelé se však na směnách střídají, proto je lepší předem zavolat a domluvit se, kdy bude mít strážník službu,“ doplnil Mann.

Novinku městská policie zavedla na základě žádosti hranické starostky.

„Při společném jednání s tímto návrhem přišel člen sdružení Změna pro Hranice Daniel Navrátil. Jeho podnět jsem dala k prozkoumání městské policii. Považuji to za malý krůček, který může přispět k pořádku v ulicích města,“ podotkla starostka Hranic Radka Ondriášová.

Podrobnosti o tom, který strážník zodpovídá za konkrétní lokalitu ve městě, lidé naleznou na internetových stránkách města Hranice v sekci městské policie.

Iveta Podešvová