„Především jde o oblast venkovních a outdoorových volnočasových aktivit. Hledáme aktivní schopné lidi do týmu, kteří by jeli s námi. Počítáme s deseti až dvaceti lidmi. Minimálně 15 zájemců by bylo fajn," pověděla Michaela Škrobánková z Hranické rozvojové agentury (HRA), která se do projektu zapojila spolu s partnery ze Španělska, Dánska, Malty, Bulharska, Švédska, Portugalska a vedoucím partnerem z Itálie.

Projekt s názvem E-ONE – European Outdoor Network Experience (Síť evropských outdoorových aktivit, pozn. red.) bude trvat 24 měsíců a je financován z Programu Erasmus + Sport. Jednou z aktivit projektu je E-ONE Days, které odstartují během čtyř dní od 10. do 13. září v hostujícím městě Terni v Itálii a jeho okolí.

Kdo pojede?

Zatím na výzvu HRA zareagovalo asi osm lidí. Základní škola 1. máje vysílá do Itálie jednoho s učitelů tělocviku Daniela Navrátila.

„Oslovili jsme také Milana Bartoše, který propaguje sport pro zdravotně postižené a znevýhodněné osoby. Obrátili jsme se i na Ctirada Poláška jako zastupitele Města, předsedu Komise pro tělovýchovu a sport, a zároveň lékařský dozor. Dále by s námi měl jet Vojtěch Bušina, Kateřina Šváčková a možná Jana Černá. Také na náš mail zareagovala Blanka Szabóová," vyjmenovala ředitelka HRA s tím, že jejich cílem není, aby z jedné sportovní organizace jelo deset lidí, ale do svých řad přijmou i jednotlivce, kteří jsou zapálení do sportu a snaží se ho nějakým způsobem šířit dál mezi více lidí.

„Nemusí jít ani o sport, který je nutně outdoorový. Jde nám hlavně o různorodost. Obeslali jsme spoustu dalších lidí s nabídkou účasti, ale nikdo moc nereagoval. Tak doufáme, že se na nás třeba někdo ještě obrátí. Jediné, co do toho jednotlivci musí investovat, je jejich čas, zbytek se hradí z projektu," zakončila Michaela Škrobánková.

Čtyřdenní program se bude konat v italské oblasti Marmore Falls, což je nesmírně důležité místo z hlediska životního prostředí a turismu. Navíc jej pořadatelé považují za strategické místo pro tento projekt a to hned z několika důvodů. Má výbornou zeměpisnou polohu, ať už je to snadný přístup všech zúčastněných stran nebo blízkost hlavního města Řím. Navíc Terni je město se silným závazkem ke sportu a fyzickým aktivitám, především těm neorganizovaným a outdoorovým.

V průběhu celé akce se všichni zapojí do činností otevřených pro veřejnost, které se uskuteční v centru města, v zeleném údolí Nera, Marmore Falls a u jezera Piediluco.