V Lipníku a v Hranicích ale pro lidi nic speciálního nechystají.

„Na Helfštýně bude po celý den vstup zdarma. Otevřena bude i restaurace a zpřístupněna vyhlídková věž. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozici historické mincovny v suterénu hradního paláce nebo výstavu Kristýny Habermannové Kovové variace. Expozice uměleckého kovářství bude ale k vidění až od 1. května,“ přiblížila správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

Podle ní se během velikonočních svátků vyšplhala návštěvnost na Helfštýně na rekordních 5,9 tisíce lidí. Na Velikonoční pondělí přitom na hrad zavítalo na 3,6 tisíce turistů. „Doufáme tedy, že bude návštěvnost vysoká i teď v sobotu. Vše ale záleží hlavně na počasí,“ dodala Kleckerová.

Zpřístupněny budou 18. dubna i prostory zámku a Muzea Komenského. „Nabídneme návštěvníkům průvodcovské služby a otevřeno bude od 9 do 17 hodin. Vstupy s průvodcem budou každou hodinu,“ zmínil se ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

Lidé si prohlédnou například vyhlášenou archeologickou expozici ve sklepních prostorách nebo aktuální výstavy, které se těší velké oblibě. „Je to třeba výstava konkrétní poezie s názvem Obrazy slov nebo expozice k výročí nacistické okupace Pod ochranou říše,“ přiblížil dále Himmler.

Oslavy ve velkém stylu ale Muzeum Komenského chystá až na květen. „Už 8. května se uskuteční tradiční Den otevřených dveří. V rámci doprovodného programu vystoupí na zámku smíšený pěvecký sbor Vokál, představí se folklorní soubory Trávníček a Haná nebo přerovské loutkové divadlo Kašpárek. Kulturní akce uzavře představení divadla Dostavník,“ nastínil dále ředitel.