Předávání stuh, jež symbolizují vítěze krajských kol, se zúčastnil i ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Ještě před slavnostním ceremoniálem ale místní lidé společně zasadili lípu. Ta má dosažený úspěch připomínat budoucím generacím. Pozvánku do Tučína obdrželi starostové všech třinácti vítězných obcí, které se dostaly do nejužšího finále soutěže.

Například ze Žernova na Náchodsku, jenž skončil jako třetí, dorazila celá delegace. Obyvatelé této obce dokonce svému starostovi během předávání ceny zarecitovali básničku.

„Přijelo nás asi třicet a chceme starostu podpořit. Určitě se ale projedeme vláčkem Tučolínem a podíváme se na hasičskou techniku, ať můžeme obě vesnice porovnat,“ řekl třeba Josef Kočí ze Žernova.

Žernovský starosta Libor Mojžíš k tomu dodal: „Komise měla těžkou práci, ale vítězství Tučína je zasloužené. Ukázal to i kulturní program, který zde místní předvedli,“ podotkl.

Tučínská Sešlost obecních nadšenců totiž pozvaným hostům, mezi nimiž nechyběli ani hejtmani krajů, předvedla několik zdařilých scének. Stejně jako při krajském vyhlašování soutěže sklidily největší potlesk ukázky z muzikálu Limonádového Joe v podání místních „herců“.

Během představení bylo místy tak veselo, že přítomný europoslanec Jan Březina ochutnal kolalokovou limonádu, a tučínská Tornado Lou vyzvala na taneční parket některého z hostů. „Rozhodování bylo velice těžké, protože všechny hodnocené obce udělaly kus práce. Nakonec ale v komisi převážil fakt, že v Tučíně je mezi místními lidmi neuvěřitelná sounáležitost, která drží celou obec pohromadě. To rozhodlo,“ uvedl předseda hodnotící komise Vojtěch Ryza.

Ten považuje za vítěznou každou ze třinácti obcí, které postoupily z krajů do nejužšího finále. „Tučín znám už od studia geologie na vysoké škole díky tučínskému travertinu a termální vodě, která tu vytéká. Přesto jsem mile překvapený, jak pěkné vztahy jsou tu mezi lidmi. To je i důvod, proč se obec tak neuvěřitelně rozvíjí,“ komentoval úspěch europoslanec a bývalý hejtman Olomouckého kraje Jan Březina.

Úspěch v soutěži má symbolizovat i lípa, kterou v pátek dopoledne společně zasadili v obci místní občané, a to od dětí až po seniory. „I když tento slavnostní okamžik jednou pomine, bude nám tento strom vítězství stále připomínat,“ vysvětlil starosta Tučína Jiří Řezníček.

Činorodost obyvatel Tučína obdivuje i ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. „To, co místní občané předvedli v kulturním programu, museli dlouho dopředu připravovat a stálo je to hodně úsilí. Aktivita obyvatel Tučína je obdivuhodná a vítězství si tato obec zaslouží,“ uzavřel ministr.