Analytici přitom očekávají, že se tento trend bude dále prohlubovat a firmy budou propouštět. Potíže s naplňováním výrobního programu má třeba firma Multidisplay v Hranicích, o propouštění už delší dobu otevřeně mluví i přerovské společnosti Kazeto nebo Meopta Optika.

„Bez práce je teď 5 484 lidí z Přerovska. K žádnému masivnímu propouštění sice zatím nedošlo, ale zaznamenali jsme nárůst míry nezaměstnanosti o 0, 8 procent,“ uvedl Jaroslav Karlík z přerovského Úřadu práce.

Aby získal úřad detailní informace o tom, jaké kroky letos firmy na Přerovsku chystají, hodlá v nich začít provádět na přelomu ledna a únoru šetření. „Chceme monitorovat situaci, abychom získali potřebné informace o tom, zda a kde se bude propouštět. Vyhodnocení výsledků zveřejníme v polovině února,“ podotkl Karlík.

Hromadného propouštění ve velkých firmách se ale neobává. „Struktura průmyslu na Přerovsku je jiná než v ostatních částech republiky – nemáme automobilky ani sklárny,“ poznamenal. Nevyjasněná situace je ale podle jeho slov ve společnosti Multidisplays. „Firma zřejmě nezrealizuje svůj výrobní program a dojde zde k propouštění,“ uvedl Karlík.

„Nedaří se nám prodávat a vyrábíme méně,“ vysvětlil mediální zástupce Vladimír Bystrov ze společnosti CTP Invest, která je vlastníkem areálu firmy. Společnost se prý ale snaží o své zachování získávání dalších zakázek.

V současné době zaměstnává firma Multidisplays v Hranicích kolem osmi desítek lidí. Jejich další osud je však zatím nejistý. „Propouštění zaměstnanců je jednou z posledních variant, ke které chceme přistoupit. Věříme, že se nám podaří situaci zvrátit. Propouštění by se dotklo osmdesáti zaměstnanců,“ Marek Roll, mediální zástupce společnosti CTPark.

O propouštění informovali ještě před vánočními svátky také zástupci vedení společností Kazeto a Meopta Optika v Přerově. „Letos opustí brány podniku dvacet procent zaměstnanců, což je necelých dvě stě lidí. Propouštění však plánujeme až na přelomu ledna a února,“ potvrdil ředitel společnosti Kazeto Libor Budík.

Hlavním důvodem tohoto kroku je podle jeho slov pokles prodeje výrobků a problémy se zákazníky. „V příštím roce očekáváme odchod řádově desítek zaměstnanců,“ dodal k tomu už dříve také zástupce ředitele společnosti Meopta Optika v Přerově Vítězslav Moťka.