Podle analytika přerovského úřadu práce došlo ke změně dosavadních příznivých tendencí poklesu nezaměstnanosti.

„Na zvýšení se podílí ukončování pracovního poměru na dobu určitou ve školství a také nástup čerstvých absolventů škol do evidence,“ uvedl přerovský analytik úřadu práce Bedřich Šenvajc.

V měsíci červenci nově na úřad převážně přicházeli lidé s profesemi prodavač, sekretářka, kuchař, učitel základní školy a také téměř 80 pomocných a nekvalifikovaných dělníků.

„Dalším faktorem nárůstu nezaměstnanosti je postupné snižování stavu zaměstnanců v některých strojírenských firmách. Například PSP Engineering a Lindab-Astron,“ doplnil nelichotivou statistiku Šenvajc.

Největší skupinu nezaměstnaných tvoří lidé s výučním listem, těch je více jak 3500. V závěsu za nimi jsou lidé se základním vzděláním a v pořadí třetí nejpočetnější skupinou jsou uchazeči s maturitou.

„Nejméně se v seznamech objevují lidé s dosaženým vyšším odborným vzděláním, těch u nás figuruje jen 51,“ dodal analytik.

Největší poptávka po dělnících

Oproti špatným zprávám o zvyšující se nezaměstnanosti, přichází z přerovského úřadu práce jedna dobrá. Ve srovnání s předcházejícím měsícem se zvýšil počet volných pracovních míst.

„K poslednímu červenci poptávka po pracovnících činila o 51 míst více než v červnu. Tudíž na jedno pracovní místo připadá třiadvacet nezaměstnaných. Největší poptávka je po dělnických profesích a to celých 67 procent, nadále zůstává relativně vysoká poptávka po technicko-hospodářských pracovnících a také v oborech peněžnictví, pojišťovnictví, službách a obchodu,“ vyjmenoval Bedřich Šenvajc.

Hranicko: přibylo 151 lidí bez práce

K největšímu zhoršení ukazatelů nezaměstnanosti došlo na Hranicku.

„Za sledované období jsme zaznamenali o 151 lidí více než v měsíci červnu. Nezaměstnanost tam dosahuje téměř desíti procent. Naproti tomu na Přerovsku a Lipnicku se situace zlepšila a evidujeme zde ve stejném období mírný pokles,“ doplnil Šenvajc.

Měrovice, Dolní Těšice: nezaměstnanost 25%

Už tradičně nejvyšší nezaměstnanost v bývalém okrese Přerov panuje na Kojetínsku, kdy téměř každý sedmý člověk v produktivním věku je bez práce.

„Nejhorší situace je v Měrovicích na Hané a v Dolních Těšicích na Hranicku. Tam míra nezaměstnanosti přesahuje hranici 25 procent,“ řekl analytik.

I když dochází k nárůstu poptávky po zaměstnancích, nemůžeme v dalším období očekávat snížení. Naopak díky pokračujícímu nástupu čerstvých absolventů škol bude nejspíše nezaměstnanost stagnovat, nebo dojde k mírnému zhoršení, shodují se odborníci. (tin)