„Nejnižší nezaměstnanost v bývalém okrese Přerov je dlouhodobě na Hranicku, kde byla na konci června na hodnotě 7,6 procenta. Nejvyšší je naopak na Kojetínsku, kde je nezaměstnaných 10,6 procent lidí," uvedl analytik Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.

Jednou z příčin poklesu nezaměstnanosti je zvýšení nabídky prací v zemědělství, stavebnictví, lesnictví a turistickém sektoru. Dále došlo k zvýšení počtu pracovníků díky veřejně prospěšným pracím a podpoře míst se společenským uplatněním.

„K největšímu propouštění na Přerovsku dojde na 23. základně vrtulníkového letectva v Bochoři, která se na konci roku ruší. Bude tak propuštěno 121 občanských zaměstnanců," dodal Jaroslav Mikšaník.

Statistiky nezaměstnanosti v červnu 2013 - Olomoucký kraj

Statistiky nezaměstnanosti v Olomouckém kraji. Zdroj: ÚP ČR

Nejnižší nezaměstnanost je v Radkově Lhotě

Na úrovni krajských obcí je nejvíce nezaměstnaných lidí v Měrovicích nad Hanou na Kojetínsku, kde je bez zaměstnání více než pětina obyvatel. Naopak nejméně lidí bez práce je v Radkově Lhotě na Přerovsku, a to 1,3 procent.

„V Radkově Lhotě je pouze jeden nezaměstnaný ze 79 obyvatel v produktivním věku. Podobně jsou na tom i ve Lhotce, kde na 32 produktivních lidí jen jeden člověk bez práce," upřesnil analytik pracovního trhu.

Pracovníci úřadu předpokládají, že nezaměstnanost v srpnu mírně vzroste s přibývajícím počtem registrovaných absolventů škol. Přerovský úřad práce momentálně nabízí 251 volných míst. Na jedno z nich připadá čtyřiatřicet uchazečů. Minulý rok v červenci bylo na Přerovsku o šest set nezaměstnaných mé­ně.

„Přivydělávám si teď různými brigádami, ale stabilní práci nemám. Pořád doufám, že se něco objeví," řekl nezaměstnaný sedmadvacetiletý muž z Přerova.

Kdo má šanci?

Ke konci června bylo nejvíce volných pracovních příležitostí pro obchodní zástupce a referenty, profese z oblasti služeb, montážní pracovníky, pomocné profese a strážné, řidiče nákladních automobilů a strojírenské profese.

Olomoucký kraj nyní vykazuje nezaměstnanost 8,5 procent, což je čtvrtá nejvyšší hodnota v České republice. Hůře na tom je Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj. Přerovsko se v celorepublikovém porovnání stále ocitá v první pětině okresů s největším množství nezaměstnaných li­dí.