Od soboty 22.5. až do čtvrtka 27.5. vám na webu budeme představovat lídry stran v Olomouckém kraji, které by zde získaly podle průzkumu více než pětiporcentní podporu.

Co vás osobně vedlo ke vstupu do politiky?
Hlavním důvodem bylo to, že jsem chtěl podpořit svého přítele Miloše Zemana. Když se před nedávnem zakládala SPOZ, vstoupil jsem do této strany.

Ale mnohem dříve jste vstoupil do sociální demokracie.
Ano. Již v roce 1997 jsem ve svých dvaceti letech vstupoval do této strany především kvůli dvěma lidem – Pavlu Dostálovi a Miloši Zemanovi. Moje angažmá v sociální demokracii bylo vždy aktivní. Nikdy jsem se takzvaně nevezl, ani jsem nebyl v žádné placené funkci.

V čem je z vašeho pohledu Miloš Zeman lepším předsedou než Jiří Paroubek?
Nebudu Miloše Zemana srovnávat s někým, kdo mu nesahá ani po kotníky. Miloš má smysl pro humor, dokáže být vtipný, umí si udělat legraci i sám ze sebe. Ale především má jasnou představu o tom, jak tento stát řídit. Už jednou dokázal, že je schopen dělat i nepopulární věci, třeba privatizaci a oddlužení bank. To byly záležitosti, které jistě nebyly pro jeho voličskou základnu populární. Naproti tomu co se týče té druhé osoby, ať si udělá každý občan názor sám, jestli nabízí nepopulistická řešení, či právě naopak. Já však rozhodně necítím potřebu vymezovat se vůči Jiřímu Paroubkovi. My nabízíme svá vlastní řešení.

Považujete vaši stranu za levicovou?
Určitě. Rozšíření volebních práv, které je jednou z našich hlavních idejí, bylo vždy záležitostí levicových stran. Už na konci devatenáctého století to byly hlavně levicové strany, které bojovaly za rozšíření volebního práva žen, potažmo všech občanů. V ekonomickém programu naše strana není levicová v dnešním pojetí v tom smyslu, že by navrhovala například zvýšení sociálních dávek. Naopak – my chceme dávky snížit a spíše nabídnout lidem práci.

Kterým dosavadním partajím podle vás vaše strana ubere hlasy?
Reálně je devadesát procent lidí nespokojených se současnou ekonomickou situací a v době krize vznikají vždy nové strany. Pokud by byla spokojenost, naše strana by nevznikla. My chceme, aby lidé mohli více ovlivnit pořadí na kandidátce a aby mohli vybírat kandidáty z více stran. Spoustu lidí má problém volit jednu stranu, protože by chtěli podpořit osobnosti ze strany jiné. Chceme také více volebních obvodů.

Proč?
Na mítincích jsem se setkal například s tím, že lidé z Hranic neznají lidi z Jeseníku a lidi z Jeseníku zase neznají lidi třeba z Konice. Velký volební obvod tak nahrává takzvaným nounejmům – tedy těm, kteří se jen vyvezou nahoru, ale nikdo pořádně neví, co chtějí tito lidé v politice prosazovat.

Navýšení volebních obvodů bylo i v zákoně, který před deseti lety zamítl Ústavní soud. Neobáváte se, že podobně dopadne i váš návrh?
Neobávám. Náš návrh nesměřuje k většinovému systému, takže v tom problém nevidím. Co se týká tehdejšího zákona, tam byl problém především v koeficientu, který v našem návrhu není.

Chcete více obvodů, ale zároveň bojujete za jeden volební obvod v Olomouci pro komunální volby. Jak se v tom mají voliči zorientovat?
Hovořil jsem o parlamentních volbách. Komunální volby v Olomouci, to je úplně něco jiného. Olomouc je jeden celek, nemá menší radnice. Nevidím jediný důvod, proč by volič z Nových Sadů neměl volit stejné kandidáty jako volič z Hejčína nebo z Holice. Jediný důvod jejího rozdělení do pěti obvodů je nabíledni. Toto uspořádání vyhovuje velkým stranám.

A jeden obvod zase vám.
V žádném jiném městě to takto při absenci lokálních radnic nefunguje. Někdo zkrátka účelově využil změnu v zákoně.

#nahled|https://g.denik.cz/43/8b/augustin_lidr2105_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/8b/augustin_lidr2105.jpg|Radek Augustin (SPOZ) - profil#

Mluvíte o nespokojenosti s politickou situací. Lidé však obvykle chtějí nové tváře v politice. Myslíte, že budou mít chuť volit stranu s předsedou, který už dříve strávil osm let v nejvyšších ústavních funkcích?
Miloš Zeman rozhodně není žádný dinosaurus.

Tento výraz jsem nepoužil.
Já vím, ale často se používá. My jsme naši stranu v Olomouckém kraji pojali tak, že máme věkový průměr kandidátky čtyřicet jedna let. V první sedmičce je jen jeden šedesátiletý kandidát, většina má kolem třiceti. Takže se rozhodně za dinosaury nepovažujeme.

Ptal jsem se na vašeho předsedu Zemana.
Miloš Zeman odešel dobrovolně z politiky v roce 2002 a sám to ohlásil. A co se potom stalo? V době ekonomického růstu Zemanova vláda předala Špidlově vládě čtyřicet sedm miliard z privatizace Transgasu. Namísto toho, aby se vytvořil státní penzijní fond, který by stabilizoval systém, tak se zisky rozpustily do běžné spotřeby. A co máme teď? Rostoucí dluh, který bude muset každá vláda řešit.

Za Špidlovy i Grossovy éry jste ale vy sám byl také sociálním demokratem. Snažil jste se to změnit?
Každý, kdo mě v sociální demokracii znal, vám potvrdí, že jsem byl vždy v této straně Zemanovým stoupencem. Já svoje názory neměním a v tomto zůstávám konzistentní. Řečeno slovy Winstona Churchilla: Nezměnil jsem se já, ale moje strana.

A jak teď chcete vy bojovat s nezaměstnaností, která je v našem kraji tradičním problémem?
Předně pomocí státních veřejných zakázek, které nastartují ekonomický růst. Dalším důležitým nástrojem jsou veřejně prospěšné práce. Ve všech městech je práce dost. Rozhodně se dají využít i na pomocné práce při stavbě dálnic. Smlouva k zakázce může obsahovat klauzuli, že firma musí zaměstnat určitý počet těchto lidí. Současný stav je takový, že si firmy často dovezou dělníky odjinud a problém nezaměstnanosti v regionu se tím nijak neřeší. Třetí důležitou věcí jsou investiční pobídky s regionálním důrazem.

V jakém výboru chcete pracovat, pokud se dostanete do sněmovny?
Zabývám se regionálním rozvojem a vzděláváním. Takže v některém z výborů, který se zabývá těmito záležitostmi.

Představujeme lídry

22.5. Radek Augustin - SPOZ
23.5. Pavel Horák - KDU-ČSL
24.5. Lenka Andrýsová - Věci veřejné
25.5. Jitka Chalánková - TOP 09
26.5. Alexander Černý - KSČM
27.5. Ivan Langer - ODS
Roman Váňa - ČSSD

V seriálu odpovídali lídři stran, které v dubnovém průzkumu agentur SC&C a STEM pro Českou televizi překročily hranici pěti procent.