Do soutěže Stojanovu lípu přihlásila Mateřská a Základní škola v Beňově. „Máme k tomuto stromu určitý vztah a věříme, že má šanci na vítězství. Do soutěže jsme s dětmi zaslali i keramický model stromu a příběh, který se k němu váže,“ sdělila ředitelka školy Eva Vyhňáková. Lípa dostala jméno po místním slavném rodákovi, arcibiskupovi Stojanovi, který se významně zasloužil o založení arcidiecéze na poutních místech Hostýně a Velehradě.

Do ankety přišly návrhy od soukromých osob, obcí, škol i zájmových a občanských sdružení. „Porota složená z odborníků i známých osobností vybrala z osmaosmdesáti stromů dvanáct finalistů. Do finále se probojovaly dva buky, hrušeň, dub, javor, platan a šest lip. Mezi nimi i Stojanova lípa,“ doplnila Klára Slámová z Nadace Partnerství.

Rozhodne veřejnost

Podle ní je beňovský strom ze všech finalistů nejvzrostlejší. Měří kolem dvaceti metrů a jeho obvod dosahuje přes tři sta metrů. Stáří se odhaduje na sto padesát let. „Jsme na něj velmi pyšní. Nevyžaduje ani žádnou zvláštní péči. I když je tak starý, je ve velmi dobrém stavu,“ podotkla místostarostka obce Hana Bělařová. O tom, zda se beňovská lípa stane vítězem, rozhodne sama veřejnost.

Hlasy „svému“ stromu¨mohou lidé zasílat od 1. srpna do 11. října pomocí hlasovacích archů nebo dárcovských SMS zpráv ve tvaru DMS STROM1-12, které odešlou na číslo 87 777. „Výtěžek z hlasování bude použit na výsadbu nových stromů po celé republice. Odměnou pro vítězný strom pak bude jeho odborné ošetření, které provede zahradnická firma na jaře příštího roku. Pokud bude strom zdravý, vysadíme za ušetřené peníze novou zeleň v jeho okolí,“ doplnila Slámová.

Jméno vítězného stromu zazní 20. října v průběhu Koncertu pro stromy.