„Stojanova lípa získala od začátku srpna do dnešního dne 1592 hlasů,“ informovala včera Miroslava Drobílková z programu Strom života Nadace Partnerství. Podle ní je na druhém místě zatím lípa ze Staré Lysé ve Středočeském kraji a na třetím hrušeň z Hrachoviště v Jihočeském kraji.

Stojanova lípa z Beňova je jediným finalistou, který v letošní anketě Strom roku reprezentuje Olomoucký kraj. Beňovští jsou na mohutný strom, stojící na návsi jejich obce, pyšní.

Proto také vyvíjejí všemožné aktivity, aby v anketě vyhrál. „Snažíme se oslovit co největší počet lidí na různých akcích, kde je větší koncentrace návštěvníků. Kolem sedmi set podpisů se nám podařilo nasbírat například na Setkání dechových hudeb v Dřevohosticích,“ řekl starosta Beňova Ivo Pitner.

Do sbírání hlasů se zapojují i místní obyvatelé. Těm se nedávno podařilo přivézt stovky hlasů například ze sv. Hostýna nebo z Velehradu. „Oslovili jsme také podnikatele s tím, aby v anketě podpořili náš strom; chceme také s hlasovacími archy objet obce mikroregionu, některé domovy důchodců, a od září začneme navštěvovat i školy,“ doplnil starosta Pitner.

Podle něj se někteří oslovení lidé sice odmítnou zapojit, ale takových je jen nepatrné procento. Hlasy stromu mohou lidé zasílat až do 11. října pomocí zakoupených hlasovacích archů nebo dárcovských zpráv. Vítězný strom bude slavnostně vyhlášen 20. října během Koncertu pro stromy, na kterém vystoupí bratři Ebenové.