Kromě fotografií, maleb či grafik zde lidé najdou také méně obvyklé techniky jako kolorovaný linorit, kamenogramy či textilní tkaninu. Kalendář je unikátní také tím, že na jeho listy budou použité různé druhy papíru podle typu uměleckého díla.

Protože jednotlivé stránky jsou upevněné speciálními nýty, po uplynutí týdne je lidé neotočí, ale rovnou sejmou a budou je tak moci využít třeba pro výzdobu interiéru.

Mnohá z uměleckých děl, která stolní kalendář ukáže, mohli vidět návštěvníci loňské výstavy, pořádané při setkání místních výtvarníků po dvaceti letech.

„V kalendáři se objeví díla Antonína Cikánka, Aleny Goršanové, Jiřího Hilschera, Kamila Konečného, Lenky Markusíkové, Pavla Motana, Michala Nováka, Ladislava Palka, Evy Palkové, Hynka Poláka, Jakuba Politzera, Richarda Šumského, Petra Tomáše, Vítězslava Urbánka, Jaroslava Vacka, Vratislava Vítka, Ondřeje Vrbíka a Leony Zezulové,“ vyjmenovala osmnáct umělců Blanka Prudilová, která kalendář redigovala.

Díla pro kalendář prý umělci vybírali ze své tvorby sami. Celou kolekci otevírá fotografie s názvem Nejistá budoucnost od Kamila Konečného.

Město Lipník nad Bečvou má již na kontě šest kalendářů. Ten současný, plný černobílých historických fotografií, je věnovaný dobrovolným hasičům, kteří letos oslavili sto let.

„Náměty na další kalendáře neubývají, naopak, už připravujeme kalendář na rok 2012. Začínali jsme starými fotografiemi, pokračovali památkami a přírodou, kovářskými pracemi. Za kalendář, sestavený z osobností, jsme získali první místo v soutěži Tourpropag v roce 2008,“ uvedl starosta Miloslav Přikryl.

Kalendář s názvem Lipenští výtvarníci 2011 si zájemci budou moci zakoupit od září.