Veřejnost na akci obdivovala ukázky zásahu záchranné služby při dopravní nehodě nebo práci hasičů při úniků chemické látky. Přítomní diváci si mohli dokonce vyzkoušet uhasit požár televizoru.

„Pro děti je to zážitek. Skvělé je, že si tu mohli zkusit hašení na vlastní kůži. Dobré bylo třeba předvádění zásahu policie proti zločinci v autě," řekla učitelka z MŠ Hranická Klára Kovalová.Akce Bezpečné město v Lipníku spolu s oceňováním policistů za věrnost a dobrou práci

V průběhu dne byly na náměstí přítomny stánky Českého červeného kříže nebo dopravního oddělení BESIP, ve kterých si zájemci troufli na řadu praktických úkolů.

„Lidé si tu zkouší resuscitaci na trenažéru, respektive oživují člověka, který je bez dechu a v bezvědomí. Převážně za námi chodí děti. Dospělí se asi bojí," uvedla ředitelka přerovského Českého červeného kříže Eva Mezírková Barešová.

Oddělení BESIP mělo na akci simulátory, na kterých lidé zažili různé dopravní situace. Pro nejmenší byly připraveny omalovánky s dopravními značkami. Dále si mohli vyplnit chodecké, motocyklové a automobilové testy.

„K dispozici je tu otočný automobilový simulátor nebo trenažér napodobující jízdu na motorce či ve starším autě, kde je horší plyn i brzda a není u něj seřízený volant," řekl vedoucí týmu BESIP Irenej Štalmach.

Policisté obdrželi medaileAkce Bezpečné město v Lipníku spolu s oceňováním policistů za věrnost a dobrou práci

Šestadvaceti policistům z přerovského obvodního oddělení byla na akci slavnostně předána vyznamenání policejního prezidenta za věrnost a krajská ocenění za dobrou práci.

„Medaili obdrželi policisté, kteří jsou ve službě deset, dvacet nebo třicet a více let. Ocenění dostali i mimoresortní policisté a také spolupracující členové armády a záchranné služby. Předávali je náměstek krajského policejního ředitele Libor Krejčiřík a vedoucí přerovského policie Martin Lebduška," upřesnil vrchní komisař územního odboru Přerov Vojtěch Franciška.

Policie předvedla na náměstí ukázky výcviku služebních psů s psovody, násilného zastavení auta a zadržení jeho pachatele. Lidé často navštěvovali i stánek, u kterého policisté z přerovského preventivního oddělení předváděli práci kriminalistických techniků.

„Návštěvníci si udělali identikit, který se využívá při portrétování osob, nebo si nechali sejmout otisky prstů. Děti našim policistům kladly otázky a dostaly informační letáčky," pověděla preventistka přerovské Miluše Zajícová.

Policisté s sebou přivezli také speciální vozidlo mobilního krizového a komunikačního centra, které se využívá například při povodních.