V pondělí ráno to v ulici Boženy Němcové vypadalo, jako kdyby se nic nestalo. Ve většině dvorů měli ale napilno, museli vyklízet zatopené sklepy z předchozího dne.

„Lednička a kotel byly ve vodě, kolem plavaly zavařeniny a brambory. Máme ve sklepě asi čtyřicet centimetrů vody. Přijeli jsme až v neděli večer a našli takovou spoušť," popsala roztřeseným hlasem starší žena.

„Kanalizace vůbec nestíhala, voda se k nám dostala záchodem. Musíme zavolat dětem, aby nám pomohly s úklidem," dodala smutně.

Přívalové deště překvapily většinu místních, pan Lubomír Gĺadiš s rodinou se kvůli nečekané situaci vracel domů z dovolené, na kterou vyrazil jen před několika hodinami. „Po obědě jsme odjeli na Slovensko. Byli jsme v půli cesty, když mi soused zavolal, co se tady děje," zmínil.

„Kamarádka otevřela hasičům sklep, aby mohli odčerpat vodu. Nechali jsme děti u rodiny na Slovensku a vrátili se, to už bylo sedm hodin večer a asi do svou do noci jsme vyklízeli, vytírali, zametali," podotkl. Ve sklepě naměřil kolem pětadvaceti centimetrů vody, největší škody vypočítal na dvou zaplavených kotlích, elektrickém nářadí a plynovém bojleru.

„Snažíme se ho rozchodit, ale ani neškytne. Sice jsem ho měl na nožičkách, ale ukázalo se, že na nízkých," dodal pan Lubomír.

Ucpaná kanalizace způsobila podobnou škodu v dalších domech, a to v ulicích Národních hrdinů a Blahoslavova. „Je to běžná záležitost během přívalových dešťů. Stačí, když voda splaví něco ze zahrádky, rostliny nebo odpad a hned se ucpe. Průtok se omezí a je to jasné," vysvětlil ředitel technických služeb Dušan Pořízka. Kanalizaci pracovníci technických služeb čistí dvakrát ročně.

Ze stejného důvodu museli také okamžitě zavřít koupaliště – voda z kanalizace natekla do úpravny vod. „Je to velký problém, protože se dostala mezi motory a hrozilo poškození elektřiny. Zatím nemůžu říct, jak velká bude škoda, celou technologii jsme letos za dva a půl milionu korun měnili," dodal Pořízka.

Loučský potok zatopil silnice

S pořádnou dávkou vody na komunikaci zápasili lidé v ulicích Na Bečvě, Seminárka a Za Porážkou, kde se vylil Loučský potok. Díky včasnému zásahu hasičů, kteří obložili domy pytli s pískem, voda do vnitřních prostor nepronikla. Vodní spoušť se prohnala zahradou Zdeňka Zbruže, který bydlí hned vedle potoku.

„Je potřeba ho nějak regulovat, zahradu už jsem měl vyplavenou asi třikrát. Nejhorší to bylo v roce 1997, to tady bydlela ještě babička," zavzpomínal. S rodinou v současnosti dům rekonstruuje.

„Máme nové podlahy, naštěstí vodu jsme uvnitř neměli. Celou noc jsem ale chodil a situaci kontroloval, na zahradě jsme měli zhruba po kolena vody," dodal.

Mezi další postižená místa patřila také Mlýnecká ulice, kde se rozvodnilo úzké koryto Loučského potoku.

Škody na majetku se budou teprve počítat, i tak se dá ale říct, že situaci v Lipníku nad Bečvou místní zvládli.

„Naše čtyři jednotky dobrovolných hasičů z Lipníku a místních částí mají pro takové případy pytle s pískem nachystané, takže jakmile potok vyběhl, hned na místo dojely. Pomáhali nám také dobrovolní hasiči ze Staměřic, Oseku nad Bečvou, Veselíčka a Radslavic. Celkem 72 hasičů," vypočítala Kateřina Beránková, vedoucí Kanceláře tajemníka městského úřadu v Lipníku nad Bečvou.

V pozoru byli během neděle také profesionální hasiči. Celkem zasahovali u šedesáti událostí spojených s vydatnými srážkami. Nejvíce výjezdů přitom zaznamenali právě v Lipníku nad Bečvou, v Přerově a Hranicích.

„Nemálo podobných výjezdů pak řešili hasiči také v okolí. Hasiči pomocí plovoucích čerpadel postupně odčerpávali vodu ve sklepeních, někde voda dosahovala i metrových výšek. Taktéž prováděli odstranění spadených stromů či větších větví na komunikace," uvedl závěrem mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.