Studna leží v průchodu kolem zámku, po vstupu z Bratrské ulice hned po pravé straně. Původně byl její okraj srovnán ze zemí a překryt betonovými deskami, nikdo proto o její existenci nevěděl.

Po objevu studny se město rozhodlo ji „přiznat“ a zrekonstruovat.

„Získáme tak krásný šperk při vchodu do unikátního zámeckého parku,“ komentoval starosta Miloslav Přikryl.

Dnes je studna vyzděná do výše osmdesáti centimetrů, zatím jsou na ní z bezpečnostních důvodů položené desky z betonu. V létě je nahradí kovaná mříž od uměleckého kováře Jiřího Jurdy.

„Je to nádhera. Když jsem studnu viděla poprvé, byla jsem tím hrozně překvapená. Netušila jsem, že tu bude něco takového,“ říká Jiřina Dvořáková z Lipníku, která tudy kdysi vodila do školky své syny. Právě poblíž studny býval totiž boční vstup do budovy.

Studna pochází zřejmě z roku 1816. Podle přerovského muzeologa Jana Mikulíka existují písemné zprávy o dvou studnách v zámeckém areálu, ta nově zrekonstruovaná je zřejmě starší z nich. Je hluboká 12 metrů a její vnější průměr měří dva metry.

„Nová vyzdívka navazuje na dochovanou část a je z lomového kamene, přičemž koruna zdiva je zabezpečena břidlicovými deskami,“ sdělila vedoucí odboru školství a kultury v Lipníku Lucie Žídková. Obnova studny vyjde na 90 tisíc korun, které hradí město ze svého rozpočtu.