Protipovodňový prvek bude mít schopnost zadržet dvacetiletou vodu a ochrání nejméně sedm desítek rodinných domů, které jsou nejvíce ohroženy při jarních či podzimních záplavách.

Lipník nad Bečvou byl nejvíce postižen povodní v roce 1997. „Nechceme už nechat nic náhodě. Proto jsme se rozhodli, že si protipovodňové opatření zajistíme sami. Stát bohužel v této věci nic neudělal. Vedla se o tom jen bezbřehá diskuze s nulovým výsledkem,“ řekl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl (Unie pro Lipník).

Do poloviny letošního roku hodlá radnice zpracovat projektovou dokumentaci na stavbu hráze, která vyroste podél pravého břehu řeky Bečvy. Pokud se městu podaří vyřídit veškerá povolení, se stavbou by se mohlo začít už letos na podzim.

„Půjde o úsek v délce zhruba jednoho a půl kilometru, který vede od areálu technických služeb až k mostu přes řeku Bečvu,“ upřesnil starosta Přikryl.

Podle jeho slov náklady na tuto investici jsou předběžně vyčísleny na 350 tisíc korun. Město na její realizaci bude usilovat o získání dotace z evropských zdrojů či od státu. Tento záměr chce lipnická radnice realizovat ve spolupráci s Povodím Moravy.