Radnice hodnotí nejen ty, kteří v uplynulém roce „zazářili“, ale i lidi, kteří se na dobrém jménu Lipníku podílejí dlouhodobě. Do kulturní Síně slávy vstoupí za svůj přínos městu bývalá kastelánka Helfštýna Marcela Kleckerová.

„Po odchodu z Helfštýna v loňském roce svoji spolupráci s Lipníkem zintenzivnila. A to nejen na poli umělecké ho kovářství jako kurátorka Kovu ve městě a iniciátorka dalšího rozvoje kovářského města. Stala se uměleckým guru výtvarného počínání v Lipníku, svými cennými radami a mnohaletými zkušenostmi přispívá například při pořizování expozičního mobiliáře v galerii Konírna,“ shrnula Blanka Prudilová z odboru školství a kultury lipnické radnice.

Marcela Kleckerová

Marcela Kleckerová

Sportovci

Do sportovní Síně slávy uvede Lipník bývalého hráče kuželek a předsedu kuželkářského oddílu Rostislava Pelze. Stejné ocenění získává in memoriam i Josef Pospíšil, pod jehož vedením se mužský atletický oddíl dostal do nejvyšší soutěže. Na stadionu organizoval ligové zápasy Dukly Lipník, na něž chodily tisíce diváků.

Mezi mladými sportovci získají titul Sportovec roku 2010 kulturista Jiří Babka a koloběžkyně Kristýna Dvořáková. Babka loni vybojoval stříbro na Mistrovství České republiky v kategorii do 16 let. Dvořáková se zase v roce 2010 stala mistryní republiky ve sprintu na koloběžce v kategorii kadeti. Město pravidelně volí i nejlepší kolektiv. Stejně jako loni, i tentokrát se jím staly mladé basketbalistky Lipenské Lišky. Klavírní duo

Talent rokuKlavírní Duo

V kulturní oblasti získají cenu Talent roku 2010 čtyři dívky – dvě klavírní dua. Hana Zezulová a Renáta Jochcová loni zvítězily ve své kategorii na Dvořákově Lipníku, Gabriela Sobková a Hana Kubíková posbíraly vloni několik cen a mají na kontě i titul Talent Olomouckého kraje.

Mezi mladými talenty vloni zazářila i Jana Faltýnková, která jako studentka gymnázia dosáhla výborných výsledků v biologické olympiádě. „V roce 2010 byla ještě úspěšnější. Na Mezinárodní biologické olympiádě v Koreji získala stříbrnou medaili,“ uvedla Prudilová. Faltýnková nyní dostane ocenění ve zvláštní kategorii. Cenu získá také Okrašlovací spolek Lípa, který pořádá různé společenské a kulturní akce.

Kdo rozhodoval a komu ocenění těsně uteklo?

O tom, kdo získá ocenění, rozhodovala Komis pro využití volného času. Rada města její návrh 21. března schválila. Mezi nominovanými se objevilo i například jméno Michaely Matuškové, která hraje košíkovou, zpívá a hlavně se aktivně podílí na kulturních představeních, koloběžkyně Ivany Dvořákové, která byla za své úspěchy oceněná již loni, či pětice fotografů, kteří vymysleli a realizovali projekt Jeden den v Lipníku aneb Viděno pěti – Jaroslava Vacka, Pavla Motana, Antonína Cikánka, Hynka Poláka a Michala Nováka.

Slavnostní vyhlášení titulů a ocenění je naplánováno na sobotu 7. května, kdy se v Lipníku bude otevírat Moravská brána. Ceny předá starosta města Miloslav Přikryl na zámeckém nádvoří od 17 hodin. Osobně také veřejně poděkuje bývalému faráři Josefu Pelcovi, který se během svého sedmiletého působení podílel na mnoha kulturních akcích. Pelc například pořádal Noc kostelů nebo část programu Dnů evropského dědictví. (pakk)