„Před čtrnácti dny se konečně po třech letech uzavřelo výběrové řízení a teď se čeká, zda bude nebo nebude odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud ne, uzavře Skanska co nejrychleji smlouvu s Ředitelstvím silnic a dálnic," informoval starosta Lipníku Miloslav Přikryl.

Podle něj by měla stavba začít v červenci letošního roku.

„Jako město jsme připraveni s firmou spolupracovat, například v otázce zajištění technického zázemí pro stavebníky a podobně," upřesnil.

Pro město Lipník je stavba úseku dálnice D1 vymodleným dítětem, na které se čeká už několik let. Antimonopolní úřad totiž v roce 2013 pozastavil tendr, protože se odvolal proti výsledku soutěže jeden z neúspěšných uchazečů o tuto zakázku.

„Stavbu to výrazně zdrželo, a přestože už na ni byly vyčleněny peníze, musely se vracet. Máme stavební povolení, jsou zajištěny finance a provedený je i archeologický výzkum. Zahájení tedy už nic nebrání," podotkl starosta. Podle něj by měl být úsek Lipník – Přerov hotový do tří let.

Obrat vývoje potvrdili i zástupci ministerstva dopravy.

„Se zahájením úseku mezi Lipníkem a Přerovem počítáme v polovině letošního roku," uvedl mluvčí rezortu Jan Studecký.

Co úsek Říkovice – Přerov?

O dokončení úseků D1 na Přerovsku jednali nedávno na ministerstvu dopravy zástupci vedení přerovské radnice.

„Co se týče úseku Říkovice – Přerov, jsou tam technicko-projekční problémy, ale především problémy s výkupy pozemků. Přislíbili jsme státu, že jsme schopni a ochotni organizačně a technicky pomoci při organizaci výkupů a jednání s dotčenými vlastníky," shrnul přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

S ministrem dopravy Danem Ťokem (ANO) jednala o zoufalé dopravní situaci Přerova také senátorka Jitka Seitlová (SZ). Ministr podle ní souhlasil s tím, aby vznikla pracovní skupina na úrovni ministerstva, kraje, města a dotčených obcí, která by společně řešila otázku přípravy dálnice mezi Říkovicemi a Přerovem.

„Vznik této koordinační skupiny přivítal i generální ředitel ŘSD s tím, že by mohla pomoci při řešení různých komplikací, které jsou spojeny s tak rozsáhlými stavbami," řekla Jitka Seitlová.

Na dálnici, která by odvedla tranzitní dopravu pryč z Přerova, čekají zdejší obyvatelé jako na smilování. Nejen proto, že se kvůli chybějícímu napojení na dálniční síť městu vyhýbají investoři, ale nápor dopravy a zvýšená prašnost se podepisují také na zdraví lidí.

Krátkodobé vdechování prachu podle odborníků zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic a působí negativně na srdečně-cévní systém. Jeho dlouhodobé působení zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých a zvyšuje počet chronických onemocnění plic, ale může způsobovat také rakovinu či neplodnost.