Starosta města na něm slavnostně dekoroval bojový prapor pamětní stuhou města, ocenění dostal i jeden z vojáků.

Se stálou vojenskou posádkou může město Lipník počítat už od začátku září roku 1921, kdy se o jejím zřízení rozhodlo. Do prostoru bývalé nemocnice byl tehdy přemístěn 53. dělostřelec­ký pluh.

„Vojenská posádka v Lipníku nad Bečvou se chlubí svojí bohatou tradicí a historií. Právě dnes bych chtěl z tohoto místa poděkovat všem, kteří se na její výstavbě, rozvoji a dobrém jméně v minulosti i současnosti podíleli i podílejí,“ uvedl při svém proslovu velitel posádky podplukovník Josef Bareš. Mluvil při tom nejen k přihlížejícím divákům, ale i k vojákům posádky nastoupeným před lipnickou radnicí.

„Budeme i nadále pokračovat v rozvoji tradic a spolupráci s veřejností. Uděláme vše

proto, aby se obyvatelé lipenského regionu mohli spolehnout na nás i na pomoc armády, kterou nezbytně potřebují,“ slíbil.

Ředitel sekce komunikačních a informačních systému a náčelník spojovacího vojska brigádní generál Armády České republiky Jan Kaše upozornil, že historie lipnického vojska je sice poměrně krátká, přesto má svůj význam.

„Výčet vojenských útvarů, které zde byly dislokovány, je velice pestrý a významnou roli zde hrálo a hraje spojovací vojsko,“ uvedl.

První spojovací útvar v Lipníku působil od září 1927 do července 1930. Současná historie spojařů se začala psát 1. prosince 2003, kdy reorganizací první výcvikové základny spojovacích vojsk vznikl spojovací prapor, který je v dnešní době druhým největším spojovacím praporem české armády.

„Významné úkoly zaštitovali příslušníci praporu i při krizových situacích nevojenského charakteru, především při povodních,“ zmínil generál při výčtu zásluh.

„Jsem přesvědčen, že spojaři mají v posádce Lipník své nezastupitelné místo,“ uzavřel Kaše s přáním zdraví a pracovitosti do dalších let.

Důležitost posádky a jeho význam při psaní novodobě historie města připomněl i starosta Miloslav Přikryl, který dekoroval bojový prapor stuhou města.

Součástí ceremoniálu bylo i ocenění příslušníka posádky Jiřího Rozkopala odznakem náčelníka generálního štábu armády české republiky. Získal ho za zásluhy třetího stupně, výtečné plnění služebních povinností a zásluhy o armádu České republiky.

Zájemci si po skončení slavnostního nástupu mohli prohlédnout vojenskou techniku ‒ vysílačky, spojovací vybavení i některé armádní vozy. „Můžou se podívat i dovnitř do aut a prohlédnout si techniku, v případě zájmu se zeptat. Zajímá to hlavně děti a radioamatéry,“ uvedla jedna z vojákyň, která vozy hlídala.

Barbora Hanousková