Propagační výstavu koček pořádala v Lipníku již podvanácté Základní organizace Sdružení chovatelů koček z Přerova. Výstavní prostory mu jako vždy zapůjčila tamní knihovna.

„Letošní ročník jsme uspořádali při příležitosti Mezinárodního dne dětí a termín jsme sladili se Záhorskými slavnostmi, aby se přišlo podívat co nejvíce lidí,“ uvedla předsedkyně pořádajícího sdružení Erika Marková.

Návštěvníci se mohli po celou sobotu obdivovat celkem sedmadvaceti šlechtěných zvířatům. Byly mezi nimi dlouhosrsté, polodlouhosrsté i krátkosrsté kočky.

„Chceme lidem připomenout, že existují i jiné kočky než ty, které znají z ulice,“ vysvětlila smysl výstavy Marková. Do Lipníku totiž dorazili čtyřnozí majitelé a majitelky celé řady mezinárodních cen, včetně vzácných evropských šampionů.

Jedním z nich byl kocour jménem Reno Bohemia Indigo, který získal před dvěma lety na světové výstavě v Bratislavě titul nejlepšího zvířete ve své rase.

„Máme tady i kočku, která patří k rase, jíž znají televizní diváci z reklamy na kočičí potravu,“ pochlubila se pořadatelka. Dětem ale medaile ani významná ocenění neučarovala natolik, jako samotná krása a bezprostřednost živých exponátů. (ka)