Vernisáž 5. ročníku výstavy Kov ve městě se koná v sobotu 13. června v 10 hodin u plastiky Kůň na náměstí T. G. Masaryka. O hudební doprovod se postará kapela Leopardi.

„Devětadvacet kovářských plastik bude instalováno v historickém centru města od soboty 13. června až do středy 30. září 2009. Výstavu připravilo město Lipník nad Bečvou ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově a Správou hradu Helfštýna. Finančně ji podpořil také Olomoucký kraj,“ prozradila organizátorka výstavy Blanka Prudilová.

V Lipníku nebudou chybět například unikátní obří kované Šachy, které byly loni v září odhaleny na hradě Helfštýně. Jsou to největší funkční kované šachy u nás a zřejmě i na celém světě.

Zapsány jsou i do české knihy rekordů. Autorem všech 32 šachových figur o maximální výšce 150 centimetrů je Pavel Tasovský. Zájemci toto netradiční dílo najdou v severní části náměstí za morovým sloupem.

„Šachy budou ideově provázány se sousedící dvojicí soch dětí Pavla Krbálka s názvem „Hry“ (čin a snění). V prostoru pod kašnou svatého Floriána bude umístěn třímetrový houpací Kůň, u radnice pak Stůl s kamennou deskou, obě plastiky Pavla Tasovského,“ popsala rozmístění plastik organizátorka výstavy.

V jižní části náměstí u kašny svatého Jana Nepomuckého bude k vidění třídílný soubor „Úvahy“ Pavla Krbálka.

Většina exponátů Pavla Krbálka bude soustředěna v prostoru meditační zahrady za farním kostelem sv. Jakuba Většího a většina instalací Pavla Tasovského bude prezentována v nezastavěných prolukách u jižní části unikátních středověkých městských hradeb. Budou nepřehlédnutelné i projíždějícím.

Výstava Kov ve městě je doplněna také průvodcem s mapkou rozmístění exponátů a informacemi o autorech. Ten bude od soboty k dispozici zájemcům v Turistickém informačním centru. V červenci vznikne i katalog výstavy.

„Kov ve městě se stane jednou z nejvýznamnějších událostí kulturní sezóny 2009 v našem městě. Po zkušenosti s loňským ročníkem očekáváme, že zásluhou její unikátnosti do Lipníku nad Bečvou přijedou stovky návštěvníků, aby si odtud odvezli daleko za hranice našeho regionu nezapomenutelné dojmy, příjemně okořeněné typickou atmosférou našeho kraje,“ dodala Prudilová.

Pavel Tasovský

Narodil se v roce 1960. V roce 1978 dokončil závěrečnou prací Zvěrokruh Školu uměleckých řemesel v Praze, obor umělecké kovářství a zámečnictví. V letech 1981-1982 absolvoval odborný kurz muzejních konzervátorů v Moravském muzeu v Brně – specializace kov, dřevo. V letech 1998 - 1999 studoval na Mistrovské škole uměleckých řemesel v Praze.

Po absolvování školy v letech 1978 - 1989 pracoval v kovářské dílně Uměleckých řemesel v Brně.

Roku 1990 založil Pavel Tasovský vlastní dílnu v Náměšti nad Oslavou, kde se zabývá výtvarným řešením a zpracováním architektonických doplňků interiérů a exteriérů soukromých i státních subjektů. Současně se věnuje volné tvorbě. Od roku 1992 samostatně vystavuje. Od roku 2003 pořádá Mezinárodní bienále výtvarníků „Setkání“ na zámku Náměšť nad Oslavou.

Realizace Pavla Tasovského jsou zastoupeny v soukromých sbírkách, na významných stavbách a památkách v České republice i zahraničí. Získal mnoho ocenění na kovářských sympoziích v ČR, Rakousku a Německu. Kovové objekty vystavoval na více než 50 výstavách v ČR i téměř po celé Evropě. Každoročně se účastní kovářského sympozia na Helfštýně.

Pavel Krbálek

Narodil se 2. 4. 1928 v Miroslavi u Znojma. Do roku 1968 žil v Praze, po srpnu 1968 emigroval do Švýcarska. Od konce roku 1989 navštěvuje Českou republiku a obnovuje ateliér v rodné obci.

Pro Pavla Krbálka je nejcharakterističtější realizace velkých plastik, které můžeme najít v Lucernu, v Ivry, v Muggensturmu a Rastattu. Za bronzovou sochu Mrznoucí srdce získal roku 1990 v Japonsku Rodinovu cenu a rok poté následuje tamtéž cena H. Moora za železnou plastiku Niké.

Bytostnou povahou je Pavel Krbálek především kovář, s hluboce prožitou zkušeností styku s materiálem. Na počátku jeho tvorby stálo železo, na kterém se učil poznávat vlastnosti kovu při jeho zpracování v ohni a na kovadlině v rodné kovárně.

Rodný dům s kovárnou Pavel Krbálek v letech 1990 - 93 přestavěl na sídlo s ateliérem. Do Miroslavi se tak po třiceti letech v emigraci vrátil, aby městu představil výsledek své celoživotní práce.

V malém sále Kulturního domu v Miroslavi byla v roce 2001 otevřena stálá expozice jeho děl. Monumentální socha Radost, která byla v červnu téhož roku odhalena v parku u kulturního domu, je darem mistra Krbálka rodnému městu.