Důvodem zákazu výherních hracích automatů bylo vymýcení hazardu, jak podotkl starosta města Vladimír Juračka (Hranice 2000). Minulý rok totiž zdejší obyvatelé prosázeli více než sto milionů korun.

„Domnívám se, že při celoplošném zákazu loterií ztížíme situaci lidem, závislým na hracích automatech, protože pro ně bude obtížné vypravovat se za hazardem někam jinam do dalšího města. Navíc jde také o naši mládež, u které by se potencionálně mohla závislost rozvinout," uvedl starosta. Právě to ale vidí Dušan Randýsek jinak.

„Pokud někdo chce, není problém dojet do jiného města a zahrát si. A co se týká naší mladé generace, měli bychom spíš hledat cesty, jak vyplnit smysluplně volný čas dětí a dospívajících. Myslím, že závislost tím neudusíme. Naopak bychom měli peníze z hazardu použít na pomoc těmto lidem a zabavit je jiným způsobem," reagoval.

Jak zalepit díru v rozpočtu?

Nejpalčivější otázkou však je, jak město „zalepí" díru v rozpočtu. Automaty mu totiž ročně přinesou až dvanáct milionů korun. Dušan Randýsek vyslovil obavu, že by se chybějící peníze mohly vytáhnout z kapes daňových poplatníků. „Nikdo z bývalých představitelů města veřejně neuvedl, kde chce tyto chybějící peníze najít. Třeba zvýšením daní z nemovitostí? Ano, i takto to zastupitelé v některých městech řeší," nastínil Randýsek.

Starosta ale vyloučil, že by se daně zvyšovaly. Peníze podle jeho slov budou i nebudou chybět.

„Vzhledem k tomu, že se vyvíjí velice pěkně daňové příjmy, bude nedostatek vykompenzován příjmem z jiných daní, takže by došlo k nějakému absolutnímu poklesu v městském rozpočtu, toho já se nebojím," řekl.

„Daně se ale zvyšovat nebudou. Je to spíš otázka toho, jak stát vybírá daně. Poslední dobou se mu to daří nějak lépe. My, jako město, jsme na výběru daní závislí. Peníze nejprve putují do státního rozpočtu, kde se pak rozdělují a jdou do obcí a měst," vysvětlil systém Vladimír Juračka.

Na otázku, zda by se mohla vyhláška zrušit, odpovídají oba zástupci jinak. Dušan Randýsek doufá v to, že komunikace s městem a majiteli kasin je ještě možná. To by ale nejprve všichni museli začít táhnout za jeden provaz.

„Zásadní chyba byla především komunikace mezi samotnými kasiny. Dle mého se měli domluvit a přijít s opatřeními, která by se líbila lidem i městu. Určitě by se to dalo řešit. Kritika by měla být konstruktivní, a pokud majitelé kasin zaváhali, měli by si sednout a udělat razantní změny, aby dosáhli svého cíle. A získat od města nějaký impulz, jak by to mělo vypadat. nebo zda opravdu dojde k úplnému zákazu," vyhodnotil situaci zastupitel Otevřené radnice.

Starosta sám si nemyslí, že by došlo k nějaké změně stávajícího problému.

„Já jsem optimista, myslím, že časem toto hnutí za zrušení hracích automatů se rozšíří do všech měst a obcí," pověděl.

Rakouský příklad

Jak Vladimír Juračka, tak Dušan Randýsek pokazují na situaci s hazardem v sousedních zemích. Zmínili především Rakousko.

„Provozovatelé straší rozmachem nelegálních heren, ale když se podíváme do okolních států jako je například Rakousko, tak tam tento problém víceméně nemají," řekl starosta. Dušan Randýsek vysvětlil, proč tomu tak je. „V Rakousku jsem několik let žil a dodnes tam mám vazby. Zajímal jsem se, jak vypadá problematika hazardu v tomto státě, takže informace o podmínkách loterií jsou mi známé. V Rakousku se podařilo tento problém řešit ne zákazem, ale omezením," pověděl.

„Zajímalo mě, jak se vztahuje počet obyvatel na počet automatů ve městě. Jde tedy o určitou regulaci, kdy město má přehled o hracích přístrojích. Apeluji především na nesmyslnost lokálního celoplošného zákazu. Pokud si člověk může zahrát kdekoliv jinde ve městě, míjí se zákaz účinkem," pokračoval Dušan Randýsek, jenž obešel majitele hranických heren a kasin a mluvil s nimi a udělal si obrázek na problematiku zákazu sám.

Rána pro podnikatele

Dušan Randýsek mimo jiné uvedl příklad místního podniku Bonver, kdy majitelé vlastní poměrně účelovou nemovitost.

„Kdybych tu já měl nějaký podnikatelský zájem patnáct let a vše by se mělo zbortit během jednoho rozhodnutí, nelíbilo by se mi to," dokázal se vžít do situace.

„Já jako podnikatel jsem se musel ohánět, abych měl peníze. Lidé, kteří musejí peníze někým způsobem vyprodukovat, si jich váží. Už z toho principu bych nebyl schopný odříznout dvanáct milionů, aniž bych se zeptal, zda je to správné a proč," apeloval.

Ať už je to, jak chce, jedna věc je jistá. Město nyní čeká, až ministerstvo financí ukončí správní řízení na zrušení povolených výherních hracích automatů v Hranicích. Řízení může trvat i několik měsíců. Z toho plyne, že město se dočká peněz, se kterými už nepočítalo.

„Peníze zapojíme do rozpočtu města na některou z investičních akcí, kterou v tomto roce plánujeme. Na kterou konkrétně, to bude záležet na rozhodnutí rady města," uzavřel starosta Vladimír Juračka.