Výcvikové středisko, kde se v minulých letech připravovali pro práci v armádě vojáci letectva i pozemních sil, bude po restrukturalizaci armády nově spadat pod Ředitelství výcviku a doktrín ve Vyškově.

Na nové působiště se ale přesune pouhých padesát vojáků. Více než tři desítky občanských zaměstnanců se od nového roku ocitnou bez práce.

„Z necelé stovky příslušníků výcvikového střediska přechází do Vyškova pouze 49 vojáků, další čtyři se rozhodli odejít do zálohy. Z občanských pracovníků se přesunou na nové působiště jen čtyři, zbývajících 33 pak skončí v evidenci úřadu práce,“ shrnul velitel výcvikového střediska armády Radek Hasala.

Podle jeho slov je loučení s přerovským působištěm těžké a mnozí vojáci se nemohou ubránit nostalgickým vzpomínkám.

„Působíme zde jedenáct let a za tu dobu už jsme leccos prožili. Po povodních před deseti lety byly třeba v našich kasárnách ubytovány rodiny z Troubek, které nejhůře postihly ničivé záplavy. Vojáci z Želátovských kasáren také zasahovali během povodní v Čechách v roce 2002,“ zavzpomínal Hasala.

Podle zástupce velitele výcvikového střediska Martina Štofka strávili někteří ze zdejších zaměstnanců u armády třicet let. „Mám pět let do důchodu a to je věk, kdy už vás nikdo nezaměstná. Budu mít co dělat, abych si nějakou práci vůbec našla. Zřejmě půjdu pracovat někam do obchodu nebo do skladu,“ povzdychla si Eliška Lukovská, která ve výcvikovém středisku pracovala jako účetní.

Naproti tomu většina vojáků z povolání nové uplatnění ve Vyškově našla. „Vojáci z povolání zůstávají u armády, a to i přes snížení funkcí a hodností,“ doplnil Štofko.

Úterního slavnostního nástupu a rozloučení s Želátovskými kasárnami se zúčastnili zástupci velitelství sil a podpory výcviku ve Staré Boleslavi a leteckých základen v Čáslavi a Přerově.

„Vojáci z Čáslavi a Přerova se podíleli na odsunu letecké techniky do Vyškova, která probíhala letos v říjnu,“ vysvětlil zástupce velitele výcvikového střediska Martin Štofko. Přesun se týkal vrtulníků a další letecké techniky za téměř čtyři sta milionů korun.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika