Podle vedoucího inspektorátu pro zbraně přerovské policie Josefa Jemelky kontroly nezjistily, že by účastníci honu závažnějším způsobem porušili platné předpisy.

Posuzují doklady i zbraně

„Během kontrol se zaměřujeme na platnost potřebných dokladů jako je zbrojní průkaz, lovecký lístek nebo doklad o pojištění v souvislosti s výkonem myslivosti. Zajímá nás také technický stav zbraní,“ upřesnil Jemelka.

Cizinci jen s pozvánkou

Pokud se honu účastní cizinec z členské země Evropské unie, musí mít navíc evropský zbrojní pas a v něm zapsanou zbraň, kterou vlastní. „Měl by mít také oficiální pozvánku na hon a sjednané pojištění,“ dodal Jemelka.

Kontroly neprovádějí jen policisté, ale také pracovníci magistrátu. „Zaměřujeme se především na společné hony, při nichž je vysoká koncentrace lidí – a to jak myslivců, tak i pozvaných hostů – a hrozí při nich nebezpečí úrazu,“ informoval Marek Herman z odboru zemědělství přerovského magistrátu.

Kontroly přitom probíhají neohlášeně a namátkově. Podle Hermana se zatím v letošním roce nevyskytl ani jeden případ, kdy by se někdo z myslivců zúčastnil honu pod vlivem alkoholu.

Právě v těchto případech přitom v minulosti došlo k nešťastným náhodám, které mohou skončit až smrtí. „Nic takového se u nás v regionu zatím nestalo, jen před dvěma lety kontrola odhalila problém s alkoholem u několika osob z jednoho mysliveckého sdružení,“ připomněl.

Na myslivce i hosty honu přitom mohou čekat na podobných akcích nejrůznější nebezpečí. „Nešťastný případ se stal nedávno ve Zlíně, kdy se při honu odrazil brok a vletěl do oka jednomu z účastníků honu,“ připomněl Herman.

Na lovu by tedy neměly být přítomny nepovolané osoby. „Důležité je umět zacházet se zbraní a zabránit tomu, aby v dráze při střelbě nebyla žádná osoba,“ poznamenal Herman. V současné době podle jeho slov probíhá nejvíce honů na zajíce a bažanty.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika