Luboměř pod Strážnou byla dlouhá léta součástí vojenského prostoru Libavá. Od 1. ledna však nabyla opět samostatnosti.

„V první polovině roku pro ně budou Hranice vykonávat nejen přenesenou působnost, ale i samostatnou. V budoucnu už pouze přenesenou," sdělil mluvčí města Hranice Petr Bakovský. Zjednodušeně se dá říct, že přenesená působnost zastupuje státní orgány, samostatná zahrnuje jednotlivé vyhlášky či ustanovení místní samosprávy. Nově vzniklé obci pomůže také nejbližší město Potštát.

„Matrika a stavební úřad bude spadat pod nás, ve všem ostatním by měla být Luboměř prakticky samostatná," uvedl starosta města Potštát René Passinger.

„Z praktických důvodů budou obyvatelé Luboměře matriku a stavební úřad využívat na Potštátě. Přece jen do Hranic je to větší dálka," uvedl Petr Bakovský.

VÍCE: Na Libavé si po 70 letech zvolili vedení obcí, účast přesáhla i 80%

První volby

V obci se už dokonce konaly volby do místního zastupitelstva. K prvním samostatným volbám po sedmdesáti letech nakonec dorazilo 84 % právoplatných voličů.

V řeči reálných čísel se z devadesáti voličů skutečně zúčastnilo sedmdesát šest.

Bleskové výsledky přisoudily pět mandátů hnutí Luboměř 2016, dva mandáty pak Šanci pro rozvoj. Největší počet hlasů získal kandidát Luboměře 2016 KarelSkála.

„V tuto chvíli se čeká, zda nebudou výsledky voleb napadeny. Pokud se tak nestane, proběhne ustavující schůze, na které by mělo být zvoleno vedení obce," objasnil mluvčí Hranic.

Vojenský výcvikový prostor Libavá zřídila vláda v roce 1946. Rozkládá se na území pěti okresů – Olomouc, Přerov, Bruntál, Opava a Nový Jičín. Rozloha prostoru byla 327 kilometrů čtverečních, nyní se zmenšila o třetinu a vznikly tak nové obce Luboměř pod Strážnou, Kozlov a Město Libavá. Armáda si od tohoto kroku slibuje úspory. 

Autor: David Král