Olomoučtí kriminalisté šetří od minulého týdne krádež vzácného originálu Apianovy mapy z roku 1520. Jejím odcizením vznikla Vědecké knihovně v Olomouci škoda v přibližné výši 800 tisíc korun. „U nás se něco takového stát nemůže,“ komentovala událost ředitelka hranické knihovny Marie Jemelková.

„Tak vzácné tituly u nás totiž nemáme. A k těm nejvzácnějším se lidé vůbec nedostanou, neboť jsou uloženy v trezoru,“ prozradila. S vyřezáváním listů se však občas hranická knihovna potýká.

„Jsou knihy, které domůnepůjčujeme. Lidé do nich mohou ve studovně pouze nahlédnout. Občas se tedy stane, že si z nich domů odnášejí alespoň vytržené listy,“ uvedla Jemelková. Někdy ovšem čtenáři kradou i celé knihy. Schovají je pod svetr a nepozorovaně vynesou ven. Z oddělení pro dospělé mizí takto knihy častěji než z dětského.

„Většinou se ztrácejí naučné publikace, například se zdravotní tématikou, nejrůznější diety, cvičení a podobně. Jsou to třeba tituly, které se momentálně v obchodech sehnat nedají a lidé by je přesto chtěli doma mít,“ řekla ředitelka.

Na nezvěstné knihy přichází knihovna až zpětně, při pravidelných revizích. Probíhají jednou za pět let. Při poslední kontrole vyšlo najevo, že od roku 2001 do roku 2006 zmizelo z polic hranické knihovny 279 titulů v celkové hodnotě třicet tisíc korun.

„Při celkovém počtu našich knih dosahuje tato ztráta výše 0,59 procenta, což není zase až taková hrůza,“ konstatovala Jemelková. Čas od času se dokonce stane, že se zloděj do knihovny vrátí a svůj lup odevzdá zpět. „Přišel kdysi jeden pán, položil na pult několik svazků a na rovinu se přiznal, že nám je před třemi lety ukradl,“ vzpomněla si na jednu úsměvnou historku ředitelka.

Praktiky zlodějů jsou podle ní různé. Byly prý i doby, kdy čtenáři ve snaze knihu ukrást odstraňovali z obalů kódy. „Mysleli si, že na ně máme v knihovně čtečku, která by je při odchodu s uloupenou knihou prozradila pípáním,“ vysvětlila Jemelková.

Tuto praktiku prokoukly knihovnice díky čtenářům, kteří si pak loupež rozmysleli a přišli titul vrátit. Utržený kód pak jejich úmysl prozradil. Žádné automatizované bezpečnostní zařízení proti zlodějům knihovna v Hranicích koupit neplánuje. Pořizovací cena by byla vyšší než hodnota odcizených knih.

Velmi se jí ale osvědčily uzamykatelné skříňky u vchodu do jednotlivých oddělení. Lidé v nich musejí nechávat tašky, batohy a bundy, aby neměli případnou krádež jak maskovat. „Od té doby, co skříňky používáme, počet zlodějů výrazně klesl,“ dodala závěrem Marie Jemelková.

Kateřina Kapková