Lyžařský sport ale za těch více než padesát let ušel dlouhou cestu a stejně tak i areál na Potštátě.

„Pamatuji si, že když jsme přijeli lyžovat, tak jsme si nejdříve museli svah ušlapat, a za to jsme dostali tři jízdy zdarma,“ vzpomíná s úsměvem Filip Konečný na dobu svého dětství.

Odkázáni byli jen na sníh, který napadl. Do batohu si s sebou nabalili svačinu a termosku s čajem na celý den, protože bufet či restaurace, která by nabízela zelňačku, hranolky, čaj, kávu nebo dokonce grog přímo u svahu, měla většinou jen velká lyžařská střediska.

Zasněžování, rolba i večerní lyžování

I když se k nim areál na Potštátě neřadí ani dnes, má určitě co nabídnout. První větší modernizací prošel už v roce 1984.

V dnešní době se může pochlubit technickým zasněžováním, o perfektní úpravu sjezdovky se stará rolba, díky osvětlení svahu si nadšenci tohoto sportu bezpečně užijí i večerní lyžování, nové sociální zařízení pro návštěvníky nabízí lyžařům skvělé zázemí, a to vše za velmi přijatelné ceny.

„Nejde všechno pořídit najednou, ale pracujeme na tom. Není to pro nás výdělečná činnost, takže nám velmi pomáhají dotace,“ vysvětluje Filip Konečný za celou partu nadšenců, která Ski areál Potštát provozuje.

Sezonu zde zahájili již dva dny před Štědrým dnem. Vydatná sněhová nadílka i teploty klesající pod nulu posledních dní slibují sněhovou pokrývku kolem padesáti až sedmdesáti centimetrů.

Škola i maškarní

Druhý lednový víkend zde také odstartovala lyžařská škola. Ta má na Potštátě velkou tradici a první byla organizována už v roce 1968. Jen s malými přestávkami, kdy ji kvůli špatným sněhovým podmínkám nemohli uskutečnit, se zde koná každoročně.

Po třech víkendech ji pravidelně zakončuje závod, spojený s maškarním karnevalem - to vše samozřejmě na lyžích.

„O lyžařskou školu je stále velký zájem a každoročně jí projde více jak stovka dětí. Každé z nich se naučí lyžovat a mnohé se k nám vracejí i v dalších letech. Naším posláním je jednoznačně lyžování dětí, výchova mládeže a lyžování rodičů s dětmi,“ uzavírá Filip Konečný.