Na řadu míst Zlínského kraje lze o víkendu vyrazit za zimními radovánkami. V provozu jsou zejména ty sjezdovky, které mají k dispozici děla na výrobu technického sněhu.

Zlínsko: vleky jedou na čtyřech místech

Provozovatelé lyžařských svahů na Zlínsku bojují s nedostatkem tajícího sněhu. Přesto se lyžuje na čtyřech místech. „Máme třicet centimetrů technického sněhu, na kterém leží mírný poprašek sněhu přírodního,“ sdělila Květa Nuhličková ze sjezdovky nad zlínským Domem umění.

„Zajímavost? Na naší sjezdovce testujeme vzorky nových lyží. Návštěvníkům je půjčujeme zdarma. Oni nám pak popíší své pocity,“ doplnila Nuhličková. Lyžuje se i na sjezdovce v Pozděchově.

„Jedeme na dva vleky v pátek, sobotu i neděli. Sněhu máme asi dvacet pět centimetrů. Je to směs sněhu technického a přírodního. Moc ho není, ale jsme rádi, že máme pokrytý svah,“ uvedl provozovatel pozděchovské sjezdovky Pavel Zicha.

Dalším oblíbeným místem, kde se lyžuje, je Jasenná. „Ano, jezdí se pořád. Technický sníh netaje. Máme ho pořád asi dvacet pět centimetrů,“ sdělil starosta Jasenné Pavel Machovský.

„Klidně přijeďte. Máme zdarma i osmdesátimetrový lyžařský vlek pro děti, kde si mohou vyzkoušet první krůčky,“ doplnil správce svahu Milan Křupala.

Jediným střediskem na Zlínsku, které připravuje lyžování na čistě přírodním sněhu, je Šanov.

„Sjezdovku chceme otevřít v sobotu. Máme tak patnáct až dvacet čísel napadaného sněhu. Byl jsem se teď nahoře podívat a netaje to. Máme rolbu, svah upravíme. Snad to vydrží,“ uvedl starosta Šanova Alois Krejčí.

Na ostatních místech na Zlínsku je sněhu málo. Vleky zatím nejedou ve Študlově, Slopném, Újezdu, Nedašově, Štítné nad Vláří a Jelenovské.

„Rolba je nachystaná, čagany pověšené, ale chybí základ. Nelyžuje se, vydřelo by se to,“ zhodnotil nedostatek sněhu provozní z Jelenovské Luboš Doležal.

Valašsko: víkend zpestří Ledové království

Vynikající podmínky pro lyžování přetrvávají na Soláni v zimním areálu V Sedle. „Na sjezdovce je kolem padesáti centimetrů technického sněhu, tento týden navíc připadlo asi patnáct přírodního,“ informoval ze Vsetínských vrchů Marek Cimala.

Z velké části je podle něj sjízdná i běžecká magistrála vedoucí po hřebenu vrchů.

Celý areál bude o víkendu v provozu i v rekreačním středisku Kohútka v Javorníkách. „Podmínky jsou dobré, částečně už se jezdí i na velké sjezdovce,“ uvedl Josef Kocůrek z chaty Kohútka.

Pro běžkaře bude od sobotního rána upraven pětikilometrový okruh ve směru na Papajské sedlo a sjízdná, ale zatím strojově neupravená je i javornická hřebenovka.

„Díky tomu, že zmizely hranice, je možné bez problémů využívat i příjezdovou cestu ze slovenské strany. Ta není zdaleka tak prudká a momentálně si tam návštěvníci vystačí pouze se zimními pneumatikami,“ doplnil Kocůrek.

Velkou invazi návštěvníků čekají o víkendu na Pustevnách, kde začíná tradiční sochařská přehlídka Ledové království. V sobotu tam provozovatelé plánují spustit devět vleků.

„Máme tady velmi dobré podmínky a přesto, že přírodního sněhu není moc, daří se nám pravidelně upravovat i běžecké stopy,“ hlásil z Pusteven Jan Mikeska.

V provozu budou o víkendu i o něco níže položené lyžařské areály: Razula ve Velkých Karlovicích, Búřov ve Valašské Bystřici, lyžařské středisko U Sachovy studánky v Horní Bečvě a pojede i vlek v Karolince.

„Na svahu se nám sice objevil jeden obnažený flek, ten jsme ale zahrnuli sněhem. Povrch sjezdovky je nyní v dobrém stavu, o víkendu se lyžovat bude,“ ujistil vlekař Jan Tomek. Vlek v Karolince jezdí denně od devíti do šestnácti hodin.

Kroměřížsko: nový park pro snowboardisty

Dostatek sněhu slibují všechna lyžařská střediska na Kroměřížsku. Pětatřicet centimetrů naměřili například v areálu na Tesáku.

„Sníh je mokrý, ale lyžuje se na něm dobře. Na návštěvníky čeká pravidelně upravovaná sjezdovka,“ přiblížila Jana Odvršová za TJ Chvalčov, která středisko provozuje.

Dnes a zítra je na Tesáku podle Odvršové také možné vyzkoušet večerní lyžování, které trvá do 21. hodiny.

Metr sněhové pokrývky čeká na sportovce ve Ski areálu Troják, kde jsou vleky v provozu nepřetržitě. „Sjezdovky upravujeme každý den, pro snowboardisty jsme otevřeli park s atrakcemi,“ slíbil ředitel střediska Jakub Juračka.

Dobré podmínky pro lyžování čekají také na návštěvníky Ski areálu na Rusavě, kde sjezdovku pokrývá několik desítek centimetrů umělého sněhu.

„V provozu jsou dva vleky a dvě dětská lana, v pátek a sobotu lyžujeme do jednadvaceti hodin,“ uvedla pracovnice střediska Jiřina Ludvíková.

Slovácko: nejlepší podmínky nabízí Stupava

Na Slovácku bude o víkendu většina ski areálů v provozu. Přestože přichází částečná obleva, jsou na sjezdovkách dostatečné rezervy sněhové pokrývky. Informovali o tom provozovatelé zimních středisek.

Standardně nejlepší podmínky v oblasti Chřibů má lyžařský svah na Stupavě. Tam je umělý sníh k dispozici už od listopadu. Nyní sněhová pokrývka dosahuje metrové výšky. Denně od 8.30 do 20.30 jsou tam v provozu tři vleky o délce 350 metrů, včetně jednoho stosedmdesátimetrového pro děti.

V Břestku mají k dispozici milovníci zimních sportů dva vleky a k tomu jeden dětský. „Uměle jsme nasněžili třicet až padesát centimetrů sněhu,“ poznamenal provozovatel střediska Zdeněk Menzl.

Na Mikulčině vrchu se stále lyžuje na sjezdovce Lopata a ke změně by nemělo dojít ani o víkendu. V uplynulých dnech tam na vrstvu umělého sněhu napadlo pět centimetrů sněhu přírodního.

Svah je podle Milana Nováka porolbovaný, podmínky pro lyžování dobré.

Provoz spustili i na lyžařském svahu Štrbáň ve Strání, kde leží patnáct centimetrů přírodního sněhu.

„Pokud nepřijde výraznější obleva, bude se o víkendu lyžovat,“ prozradil vedoucí místního lyžařského oddílu Josef Janovský.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika