O smyslu akce, která již udělala radost stovkám dětí v Česku i v zahraničí, si Deník povídal s jejím původcem Vlastimilem Machem.

Rozhovor

Co je podstatou vašeho Dárečku pod stromeček?
Tato akce už v Hranicích probíhá potřetí a jejím smyslem je i letos nastřádat pod jeden jediný stromeček co nejvíce dárků. Ty pak poputují do dětských domovů, domovů pro seniory, na dětské oddělení hranické nemocnice, do azylového domu pro místní bezdomovce, do ústavu sociální péče ve Skaličce, k dětem do afghánské provincie Logar a letos nově i do dětského hospice Malejovice v Posázaví.

Obdarovat potřebné však není jediným smyslem akce, že?
Snažíme se lidi motivovat, aby se do projektu zapojili a přinesli těch dárků co nejvíce. Proto nás napadlo pokusit se o český rekord. Pozvali jsme komisařku z pelhřimovské agentury Dobrý den, která byla při tom, když jsme se dopočítali k číslu 1890. Přesně tolik dárků přinesli lidé pod stromeček v prosinci loňského roku. A rekord, kterým jsme pokořili svůj vlastní rekord z roku 2007, byl na světě.

Letos máte ale ještě vyšší cíl…
Ano, tentokrát chceme dosáhnout zápisu do Guinessovy světové knihy rekordů. Je to ale poměrně složitý proces, tak doufám, že se ho podaří dotáhnout do konce. Už asi dva měsíce jednáme se zahraniční agenturou, která zjišťuje, jestli už byl někde jinde ve světě tento rekord vytvořen. Pokud ano, pokusíme se ho překonat, a pokud ne, tak bychom to rádi změnili.

Kdo se může do vaší akce zapojit?
Všichni bez výjimky. Jednotlivci, organizace, školy i další instituce, dokonce jsme letos poprvé zapojili také okolní obce. Ty budou dárečky střádat v nějakých vyhrazených prostorech a pak je hromadně přivezou pod náš stromek do hranického zámku.

Kdy akce vypukne a kdy skončí?
Již od konce tohoto týdne bude stát uprostřed dvorany krásný stříbrný smrk, ale dárečky pod něj mohou lidé začít nosit až v pondělí odpoledne. Oficiálně akci ukončíme 21. prosince ve 14 hodin, kdy začneme nashromážděné dárky sčítat a pak třídit a rozvážet.

Co všechno se dá potřebným darovat?
V prvé řadě by to měly být nové věci. Obnošené šaty určitě vhodné nejsou. Nosit mohou lidé školní pomůcky, hračky, knížky, ale i potřeby pro starší lidi, jako například nádobí, hygienické potřeby, DVD nebo elektroniku a podobně. Vloni dokonce někdo daroval jízdní kolo a letos to vypadá, že bude pod stromečkem taky. Dárky nemusejí být zabalené, a když už se někdo pro obal rozhodne, pak je vhodný celofán, aby bylo vidět, co je uvnitř.

Je pravdou, že letošní třetí ročník Dárečku pod stromeček je poslední?
Ano, je to pravda. Autorem té myšlenky jsem já, i když jsem tuto akci vždycky pořádal ve spolupráci s někým dalším. Nejprve to byl Dům dětí a mládeže, vloni se připojila i místní kasárna, letos už i město. Moc mi pomohla paní Jiřina Vlasáková. Bez ní bych mohl projekt jen těžko rozjet. Spolupracovat se všemi, kteří se na akci podílejí, je úžasné. A vidět potom ty obdarované, jak se slzičkami v očích přijímají všechny ty dárky, je pocit k nezaplacení. Přesto si myslím, že všechno má své hranice. I dobročinnost. Chci se jí v budoucnu věnovat dál, ale zase v trochu jiné podobě.