Tento životní styl mladých rodin pomalu likviduje kina v menších městech a obcích, která v minulosti patřila k vyhledávaným kulturním stánkům. Na Přerovsku tak letos ukončilo promítání třeba kino v Tovačově.

Jako zázrakem se ale zatím stále daří přežívat kinu v Brodku u Přerova.

Tovačov: filmy nahradila posilovna

Radní z Tovačova si teď plánují, že v prostorách, kde byl ještě před rokem promítací sál, vybudují fitness centrum. „Kino prodělávalo, a tak jsme ho museli zrušit. Lidé přestali mít o filmy zájem a raději jezdili do multiplexů v okolí,“ popsal smutnou realitu starosta Tovačova Leon Bouchal. (ODS).

Šance, že by měl někdo zájem provozovat kino v budově, kde je dodnes promítací zařízení, je podle něj mizivá. „Soukromník měl tento objekt v pronájmu a město na provoz přispívalo určitou částkou. Ukázalo se ale, že se to nevyplácí, a proto jsme začali hledat pro budovu kina jiné využití a vypověděli mu smlouvu,“ řekl Bouchal.

Kojetín: lidé neměli zájem

Stejné je to i v Kojetíně, kde kino ukončilo činnost už před dvanácti lety. „Zrušeno bylo už v roce 1997, protože o ně lidé neměli žádný zájem. Zvažovali jsme, že bychom zřídili alespoň kinokavárnu v sále nově zrekonstruovaného hotelu Pivovar. Z těchto úvah ale nakonec sešlo, protože bychom to finančně neutáhli,“ řekl místostarosta Kojetína Jiří Šírek (nez.).

O trochu lépe jsou na tom v Lipníku nad Bečvou. Kino tam promítá už jen o víkendu. Zrušení mu zatím nehrozí, ale hrací profil muselo oproti loňskému roku zredukovat na polovinu.

„Ještě předloni jsme promítali každý den, vloni už jen čtyřikrát týdně a letos dvakrát,“ potvrdila Věra Škopová, ředitelka lipnického Střediska volného času, pod něž kino spadá.

V průměru zhlédne v Lipníku každé představení 26 až 30 diváků. V nabídce jsou filmy pro dospělé i pohádky pro děti. „Když je film žádaný, promítáme ho v jednom dni i opakovaně,“ dodala Škopová.

Kromě krytého kina má Lipník i kino letní. To má ohlas větší. V letošní sezoně promítalo denně od čtvrtku až do neděle.

Hranice: kino nezruší

Hranické kino Svět zatím o zrušení neuvažuje. Řeší teď úplně jinou starost, a sice to, zda bude stát ochoten jeho budovu za rozumnou cenu odprodat městu.

„V současné době slouží kino Svět převážně k promítání filmů a tak by to mělo zůstat i do budoucna,“ řekl již dříve mluvčí města Hranic Petr Bakovský.

Brodek: kinu pomohl městys

Jako zázrakem zatím stále přežívá kino v Brodku u Přerova. Recept je přitom jednoduchý – na udržení jediného kulturního stánku v městysi mají totiž zájem zdejší zastupitelé.

„Kino jsme provozovali několik let, ale chodilo stále méně lidí. Kdyby nám městys finančně nepomohl, dávno bychom zkrachovali,“ uvedla bývalá provozovatelka kina.

Místostarosta městyse František Kovář (Občané pro Brodek) k tomu dodal: „Zastupitelé chtějí kino dál podporovat, takže se zatím drží. Je ale pravda, že nás jeho provoz ročně stojí 250 tisíc korun a příjmy činí pouze 70 tisíc,“ řekl Kovář. Podle něj se v městysi promítá jednou týdně a průměrná návštěvnost je pouhých 22 lidí.

Petra Poláková-Uvírová a Kateřina Kapková