Ten se u některých výběhových modelů může vyšplhat až na 10 tisíc korun. Auto, jehož hodnota je dnes v řádech několika tisícovek, se tak může výrazně prodražit a stát se zcela neprodejným.

Lidé se nyní na poslední chvíli snaží prodávat a odhlašovat svá vozidla a úředníci mají napilno. „Žadatelů o úřednické úkony, které souvisejí s vozidly, v posledním období skutečně značně přibylo,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy přerovského magistrátu Lubomír Štukavec.

Podle jeho slov je mezi žadateli především spousta těch, kdo chtějí přepsat své vozidlo na nového majitele. „Za přepis bude totiž v novém roce kupující hradit poplatek, který se bude lišit v rozmezí od tří do deseti tisíc korun. Jeho cena se bude odvíjet od emisního limitu, který je uveden v každém velkém technickém průkazu od vozidla,“ vysvětlil Štukavec.

Zvýšený zájem ze strany majitelů aut hlásí také úředníci z Lipníku nad Bečvou. „Shrnul bych to asi takto: Ti, kteří nechali auto v nějakém problému, to teď chtějí rychle do konce roku dohnat a vyřešit,“ řekl vedoucí odboru dopravy lipnické radnice Petr Siegl. Podle něj se pak lidé nemohou divit, když si na vyřízení úkonu musejí na úřadě nějakou dobu počkat.

Plné ruce práce mají v těchto dnech i úředníci v Hranicích. „I u nás je zvýšený nápor žadatelů, ale čekací lhůty nejsou nepřiměřeně dlouhé. Maximálně trvají do půlhodiny. Velký zájem je v současné době hlavně o odhlášení vozidla,“ řekl vedoucí odboru dopravy v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

O novinkách, které na majitele aut v novém roce čekají, však neměli někteří ani tušení. „Máme třicet let starou škodovku. Kdysi stála sedmdesát tisíc, ale teďmáhodnotu dvou tisícovek. Když jí budeme chtít příští rok prodat, kupec by k ní musel připlatit dalších deset tisíc, a do takového obchodu nikdo nepůjde. To jsme se ale dozvěděli teprve tento týden a vůbec si nevíme rady, co s autem dělat,“ postěžovala si například Marie Zbořilová z Přerova.

Majitelé starých aut, kteří se obávají, že v příštím roce svá vozidla kvůli novým poplatkům neprodají, mají možnost vyhledat firmu, která se zabývá jejich ekologickou likvidací. Tyto firmy však podobně jako úředníci zažívají frmol.

„Majitelé aut se na nás v těchto dnech více obracejí. Volají k nám a ptají se na podmínky likvidace auta. Myslím si, že vytíženi ale budeme hlavně po Novém roce. Spousta lidí odkládá likvidaci a vyčkává, až skončí vánoční svátky,“ řekla pracovnice jedné z přerovských firem, která se zabývá ekologickou likvidací vozů, Simona Běhalová.

Podle úředníků lidé nepožadují jen odhlášení svého starého auta, ale zajímají se i o registr vozidel. „Lidé chtějí mít přehled, jaká vozidla mají na sebe formálně připsaná. Pokud v novém roce totiž neuhradí povinné ručení, čekají je výrazně vyšší sankce. Na neplatiče si posvítí Česká kancelář pojistitelů,“ řekl závěrem Štukavec.