„Ještě před prázdninami k nám dorazili školáci ze Základní školy 1. máje. Vyprávěli jsme jim o tom, jak se včelaří a připravili jsme pro ně pár zajímavých činností jako je zatahování mezistěn, sbíjení rámečků, drátkování. Zkusili si odlít svíčky z vosku a nakonec si nazdobili perníčky," vyjmenoval aktivity, pro asi osmdesát druháčků, Zdeněk Špiřík.
„Je pěkné vidět, že naše dobrovolnická práce má smysl, a že si to žáčci opravdu užili," dodal.
A co by to bylo za výstavu bez včelařského vybavení.
„Naše muzeum není muzeem v pravém slova smyslu. Nemapujeme historii včelařství od počátků, ale spíš chceme ukázat, jak se včelaří v současné době," doplnil Petr Zdráhala. Většinu předmětů darovali včelaři z Hranic a okolí.
Pokud chtějí být návštěvníci opravdu důslední, mohou si přečíst o životním cyklu a biologii včel na barevných informačních tabulích, které doplňují celou expozici spolu s výtvarnými díly dětí a malou výstavou fotografií.
V další místnosti mají včelaři plátno s dataprojektorem, na kterém promítají případným zájemcům dokumentární filmy ze života včel.
„Živé včely zde nemáme, protože se jim tady bohužel nedařilo. Ale když tu byli žáci, přinesli jsme jim v krabičce ukázat včelí matku, která je oproti obyčejným včelám maličko větší a silnější," popsal Petr Zdráhala a Zdeněk Špiřík ho doplnil. „Je to zajímavé pro každého laika, když se podívá na matičku, protože tu v životě neuvidí."
Muzeum nemá stanovenou otevírací dobu, ale není problém si zavolat a domluvit si prohlídku. Oba průvodci jsou velmi ochotní. Do Včelařského muzea v Hranicích dorazili mimo žáky i zájemci z Přerova.
„Také se nám ozvali návštěvníci ze Stříteže s tím, že objíždí okolní muzea a rádi by viděli i to naše," zakončil Petr Zdráhala.
Včelařské muzeum
Adresa: Potoční ulice 818, Hranice
Telefon: 606 753 930
Email: vcelarihranice@seznam.cz
Web: vcelari-hranice.webnode.cz
Otevírací doba: dle telefonických objednávek