Jakékoliv výtvarné ztvárnění včely v přírodě bylo dovoleno při prvním ročníku soutěže, jíž se zúčastnili žáci šesti škol. Ze sto třiceti sedmi děl, jejichž autoři byli rozděleni do tří věkových kategorií, jich bylo vyznamenáno devět.

„Bylo také uděleno osm cen poroty a to většinou kolektivním dílkům, které porotu zaujaly z hlediska ztvárnění,“ dodala pro úplnost zástupkyně ředitelky Domu dětí a mládeže v Hranicích Jana Malátková.

Vítězové si v pondělí kromě medailí, pohárů a diplomů odnášeli domů i odrostlejší sazenice lip, vrb a kaštanů.

„Asi ho zasadím u nás na zahradě,“ přemýšlela nahlas vítězka nejstarší kategorie Kristýna Janečková z páté třídy bělotínské ZŠ. Namalovala na výkres velký květ a na něm sedící včelu. „Ty třpytky, které jsou použila, to je pyl,“ vysvětlovala.

Další kaštan získaly za stříbro ve druhé věkové kategorii druhačky z Opatovic. „Holky si samy rozhodnou, kde ho zasadí. A pokud je nic nenapadne, umístíme ho nejspíš na školním hřišti, pokud nám to náš zahradní architekt dovolí,“ řekla třídní učitelka oceněných děvčat Petra Kristová.

Stromy nezískali vítězové soutěže náhodou.

„Dali jsme jim za odměnu nektaro a pylodárné rostliny, když se celá soutěž točí kolem včel,“ vysvětlil Pavel Malovec z místní organizace včelařského svazu. Cenu za účast v podobě medových bonbónu, perníčků a výtvarných i psacích potřeb si však ze soutěže odnesli všichni.