Jak zatím hodnotí své působení ve vedení města a jaké cíle jsou pro volebního lídra hnutí ANO stěžejní, nám prozradil v krátkém rozhovoru.

Po podzimních volbách máme v Hranicích poprvé dva místostarosty. Jak jsou mezi vás a pana Juračku rozděleny pravomoci či jednotlivé oblasti, kterým se věnujete?
Pode mě spadají například oblasti správy majetku, realizace investic, doprava, cyklostezky a tak dále. V mém případě se jedná převážně o realizační a investiční činnost. Spousta oblastí se nám ale s panem Juračkou překrývá, takže je potřeba spolupracovat a zatím si myslím, že to funguje bez problémů.

Když už je řeč o spolupráci, na té povolební se v Hranicích dohodlo sedm z devíti úspěšných stran. Takto široká shoda politických stran nebývá moc často zvykem…
Ve volebních programech většiny stran se objevovala prakticky totožná témata. Na základě toho následně vzniklo rozsáhlé programové prohlášení zastupitelstva, do nějž jsme se snažili co nejvíce těchto bodů zařadit. Při shodě na tom, co by se ve městě mělo udělat, je tak spojení tolika politických subjektů vlastně logické. Programové prohlášení je hodně ambiciózní a jeho realizace bude náročná, ale podle mého názoru je to proveditelné.

Letní kino v Hranicích. Ilustrační foto
Letní kino v Hranicích se dočká oprav. Město plánuje i částečné zastřešení

Starosta Jiří Kudláček vede město již v druhém období, Vladimír Juračka je největším matadorem místní politické scény, vy jste na radnici nováčkem. Z čeho vzešla vaše motivace vstoupit do politiky?
Na kandidátce ANO jsem byl už před čtyřmi lety, kdy jsem se aktivně podílel na předvolební kampani a s politikou jsem pak zůstal v kontaktu i nadále. Zastávám názor, že když se mi něco nelíbí, tak nemusím jen sedět a nadávat, ale můžu se dané věci pokusit sám změnit nebo ovlivnit. To je asi ten hlavní důvod, proč jsem teď tady. Jsem zkrátka přesvědčený o tom, že dokážu s některými věcmi v Hranicích pohnout.

S čím by se tedy podle vás mělo v našem městě pohnout?
Určitě se jedná o oblast dopravy a bydlení. Když se podíváme právě na bydlení, Hranice mají od roku 1995 pokles zhruba dva tisíce obyvatel. Jedním ze zásadních důvodů je bezesporu právě nedostatek bytů a míst k výstavbě. Je tak potřeba, aby šlo město řešení tohoto problému aktivně naproti. Stát chystá na další roky výraznou podporu bytové výstavby ve vlastnictví měst, takže musíme mít připravené projekty, do kterých by mohla tato podpora putovat. Těch projektů, lokalit a možností je několik, jsou v začátku nebo nějaké fázi rozpracovanosti, ale určitě jsme dle mého názoru schopni, do konce tohoto volebního období, poměrně velké množství bytů postavit, případně mít připravené lokality pro individuální výstavbu.

 Naďa Jandová
Co chystají v Hranicích? Oslavy 850 let města i tradiční akce

A oblast dopravy?
Každý vidí, jak jsou Hranice v době špiček ucpané. V tomto ohledu potřebujeme, aby se kupředu posunuly velké projekty. Když byla uzavřena cesta na Teplické ulici směrem na Valašské Meziříčí, tak se muselo jezdit přes Palačov a aut ve městě bylo najednou podstatně méně. Z naší strany tedy bude pokračovat velký tlak na to, aby byla konečně dostavěna Palačovská spojka. Zároveň jedeme dál v přípravě Severovýchodního obchvatu. Tyto dvě stavby jsou pro dopravu v Hranicích zcela zásadní, proto se jim i já budu ze všech sil věnovat.

V předvolebních materiálech vašeho hnutí byl jedním z klíčových témat sport ve městě. Vy sám se kolem sportu aktivně pohybujete, jste předsedou SK Hranice. Jak se podle vás sportu v Hranicích daří?
Vedle dopravy a bydlení je pro nás sport určitě další zásadní téma. I proto jsme v letošním roce navýšili podporu mládeže o 1,5 milionu korun a dospělých o půl milionu. Reagujeme tak na zvýšený zájem o sport ve městě. Za minulý rok hlásí místní oddíly nárůst zhruba tří set členů u dětí a stejný počet u dospělých, což jsou opravdu vysoká čísla. Hranice sport vždycky podporovaly, avšak nebyl prostor k nějakému většímu rozvoji. To by se teď mělo změnit. Do budoucna je určitě výzvou rozvoj sportovního areálu na Žáčkově ulici, který má potenciál stát se opravdovým městským sportovním centrem, kde by bylo prakticky vše na jednom místě.

Elektrobus hranické MHD. Ilustrační foto
Program hranické radnice: MHD zdarma i zastřešený letňák
Vladimír Vyplelík (vlevo). Ilustrační foto
Vladimír Vyplelík: Byl bych jen poslušným plnitelem úkolů od Otevřené radnice