„Můj život se otočil naruby, když mu ve dvou letech byla diagnostikována nevyléčitelná degenerativní encefalopatie, kdy se z mozku ztrácí myelin, a to vše je doprovázeno mentálním postižením, epileptickými záchvaty a inkontinencí. Ladislav potřebuje neustálou celodenní péči, a já jsem mu s láskou věnovala celý svůj život,“ svěřila se maminka Vanda.

Celodenní péče o syna je ale čím dál náročnější. Čas letí a roky přibývají Ladislavovi i jeho mamince.

„Bohužel, teď už nejsem ta silná žena, kterou jsem bývala. Fyzicky a psychicky jsem vyčerpaná, pečuji o Láďu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, každý den již 35 let, a to se pochopitelně podepsalo na mém zdraví,“ pokračovala.

Stavba skateparku v Žáčkově ulici v Hranicích začala, 14. června 2023.
Mladí sportovci budou mít v Hranicích nové vyžití: skatepark i lezeckou stěnu

Kvůli stálé a dlouhotrvající zátěži skončila nedávno maminka Vanda v nemocnici s vyhřezlou ploténkou a pomoc nyní potřebuje i ona. „Ačkoliv už jsem doma, mé pohybové schopnosti jsou velmi omezené. Spoléhám na pomoc přátel, rodiny a místní charity, ale to nestačí,“ konstatovala žena.

Naštěstí má maminka Vanda a její syn kolem sebe lidi, kterým jejich osud není lhostejný. Michaela Pešanová, která je vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu Hranice, se rozhodla pro ně uspořádat sbírku na webových stránkách Z nesnáze 21.

„Paní Vanda bydlí v městském bytě, a když jí navštívila pracovnice jiného odboru Šárka Šubrtová, všimla si, že v bytě není příliš vhodná koupelna pro Láďu, proto mě oslovila, jestli bychom ji nemohli nějak pomoci a tak jsme přišli s nápadem, že uspořádáme pro paní Vandu a jejího syna sbírku,“ vysvětlila Michaela Pešanová.

Jak sbírka pomůže?

Před zahájením sbírky o svém záměru informovala Michaela Pešanová vedení města a souhlasila také maminka Vanda. Sbírka na webu www.znesnaze21.cz byla založena minulý týden, ve čtvrtek 8. června, a během těchto pár dní se už vybralo necelých 60 procent z cílových 120 tisíc korun. Ty budou sloužit nejen na úpravu koupelny, ale také by si maminka pro Láďu přála novou polohovací postel.

František chtěl být řidičem kamionu, ale tento sen se mu splnil jen částečně, roztroušená skleróza mu změnila celý život.
Horkýže Slíže i Čiperkové. Benefice zaHranice pomůže těžce nemocnému Františkovi

Chcete pomoci mamince Vandě? Sbírku najdete ZDE.

„Časem ubývá nejen mé síly, ale i peněz. Všechny náklady na odbornou péči vyčerpaly veškeré rodinné úspory. Každý měsíc nám zbyde jen málo na další nezbytné pomůcky, které by Ladislavovi a mně zjednodušily každodenní život. Potřebuji pro Láďu polohovací postel a úpravu koupelny, abychom se mohli společně vyrovnávat s náročnými výzvami, které s mým přibývajícím věkem přicházejí,“ podotkla maminka Ládi.

I přes svou náročnou situaci, neuvažuje Vanda poskytnout svému synovi ústavní péči. Doufá, že jim pomůže sbírka.

„Láďa je zvyklý na mě a naše domácí prostředí. Byla by to obrovská změna, která by mohla mít negativní dopad na jeho kvalitu života i délku. Proto se na vás obracím s naléhavou prosbou o pomoc. Pomozte mi prosím zajistit finanční prostředky na nezbytné úpravy našeho bytu a potřebné zdravotní pomůcky. Děkujeme,“ uzavřela maminka pětatřicetiletého Ladislava Vanda.