„Letos o Vánocích budeme sami, stejně jako před čtyřiceti lety. Brali jsme se na svatého Martina a první Vánoce po svatbě byli ještě sami. Rok na to se nám už ale narodila první dcera,“ vzpomíná Františka Mrtvá z Troubek, která se na Hanou přistěhovala za manželem z Valašska.
„Vánoční zvyky jsou v obou krajích různé, ale my jsme dali dohromady valašské obyčeje s hanáckou tradicí,“ doplnil ji manžel Martin. Podle jeho slov se v jeho rodině v Troubkách na Štědrý den vařila k obědu zasmažená polévka a až do večera se držel půst.
„Pekly se čerstvé hanácké koláčky a ty jsme pak během dne pojídali,“ dodal. Právě tento zvyk se zachoval v rodině Mrtvých dodnes. „Na oběd ale máme po valašsku houbovou polévku,“ dodala k tomu paní Františka.
Manželé Mrtví podle svých slov dělají všechno společně, takže celý tento týden pekli několik druhů cukroví. „Kromě pečení děláme společně i zabijačky,“ směje se její manžel.
Když mají zavzpomínat na nejkrásnější společné vánoce, jsou zajedno. „Nejhezčí to bylo, když kolem nás byly naše malé děti. Vidět tu radost v očích, když dostaly dárky, po kterých toužily. Třeba syn, když dostal pod stromeček svou první kytaru,“ říká Františka Mrtvá.
Přestože už jejich tři dcery a syn mají vlastní rodiny a na Štědrý den nejsou s rodiči, manželé se necítí osaměle. „Ráno vyneseme z komory stromeček a nazdobíme ho. Odpoledne jedeme na hřbitov rozsvěcovat svíce na hrobě nebožtíkům z rodiny. Večer se díváme na pohádky, pak usmažíme kapra a připravíme bramborový salát,“ popsal Martin Mrtvý.
O půlnoci si manželé zajdou do kostela na půlnoční mši a na Boží hod vánoční na slavnostní mši svatou v místním kostele.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA