Užívání a pěstování marihuany je zatím postihováno stejně přísně jako u ostatních „tvrdších“ drog, její rizikovost je ale obecně vnímána jako daleko nižší než například u pervitinu nebo extáze.

„Uživatelé si neuvědomují, že je stále trestné i nabídnout kamarádovi dva prásky ze svého jointa. Samozřejmě se zkoumá míra společenské nebezpečnosti takového jednání. Pokud je ale v marihuanové cigaretě prokázána přítomnost aktivní látky, je to trestný čin s horní sazbou 5 let vězení,“ vysvětlil olomoucký kriminalista Jiří Musil.

Kromě častějších případů pěstování marihuany na Olomoucku je podle něj patrný i zvýšený zájem o tuto látku, a to zejména u velmi mladých lidí. „Letos nám nahlásilo nález podezřelé látky o 10 škol více než vloni,“ dodal Musil.

Zmírní justice postihy za pěstování a užívání konopí? Za půjčení jointa kamarádovi může jít kuřák i na pět let za mříže

Ve školách se snaží hlavně o drogovou prevenci obecně, odhalit totiž u některého z žáků cigaretu marihuany je obtížné. „Věříme, že to nekouří, nebo aspoň nenosí s sebou do školy. Žádný takový případ jsme tu neřešili několik let a jinde už je postihovat nemůžeme,“ řekl Miloš Korbon, ředitel olomoucké Střední polygrafické školy. Střední odborná škola ekonomiky a podnikání v Olomouci navštěvuje v rámci osvěty například P-Centrum, organizaci zabývající se právě prevencí, léčbou a integrací osob ohrožených drogovou závislostí.

„Realizovali jsme také několik přednášek přímo na škole ve spolupráci s olomouckou policií,“ doplnila Petra Řoutilová ze správního oddělení školy.

Počet případů vyšetřovaných v souvislosti s drogovou problematikou se přesto oproti loňsku snížil jak na Olomoucku, tak i v rámci Olomouckého kraje. „Co se týká distribuce, je to prakticky o čtvrtinu případů méně. V loňském roce jsme jich za stejné období evidovali 41 a letos jen 29,“ informovala policejní mluvčí Marta Vlachová.

Policisté v Olomouckém kraji řešili během loňského roku celkem 116 případů spojených s výrobou a distribucí drog, za letošní rok pak 78.

THC LÁKÁ I SENIORY

Obliba marihuany se ale nedotýká jen mladých lidí, také senioři ji stále častěji pěstují. V jejich případě jde však většinou o využití jejích léčebných účinků, například v podobě mastí a tinktur.

Policie u tohoto druhu pěstitelství přihlíží k celkově nízké společenské nebezpečnosti a posuzuje takové jednání mírněji. „Většinou se v takových případech jedná jen o malé množství, které ještě není trestným činem. Za letošní rok se policie v Olomouci zabývala dvěma případy pěstování konopí u seniorů a oba jsou posuzovány pouze jako přestupky,“ vysvětlila policejní mluvčí Marta Vlachová.

Podle všeho se s takovými případy bude policie setkávat stále častěji. „Byl jsem na srazu se železničáři, bývalými kolegy z práce. Nejdřív mě překvapil jeden, který vytáhl slivovici s vylouhovaným konopím. Druhý pak vyprávěl o tom, jak konopí pěstuje ve skleníku a všem nabízel semínka. Třetí si stěžoval, že jeho rostlinky mu ze zahrady před týdnem někdo ukradl,“ vzpomínal s úsměvem sedmašedesátiletý Olomoučan Karel F. Dodal, že kolegy samozřejmě nepovažuje za narkomany.
„Od ledna budu užívat marihuanu ve spreji,“ připojila šedesátiletá Eva Belisová, která trpí rozstroušenou sklerózou.