Celou sadu propůjčuje místní akční skupina (MAS) Rozvojové partnerství Regionu Hranicko, které letos s tímto vybavením vstupuje už do své třetí sezony.

„Vše se řídí provozním řádem. Pořadatelé samozřejmě musí podepsat hmotnou odpovědnost za svěřené vybavení,“ uvedl manažer MAS František Kopecký, který provoz zařízení koordinuje. Organizátoři také za propůjčené zařízení zaplatí poplatek, který je určen výhradně na náklady spojené s dopravou a následnou instalací. Tu totiž musí provádět odborníci.

Zakoupení celého komplexu pochopitelně nebylo levnou záležitostí.

„Hodnota vybavení se pohybuje kolem jednoho a půl milionu korun. Získali jsme na něj však dotaci z Programu rozvoje venkova,“ řekl dále František Kopecký, manažer zmíněného občanského sdružení.

Jak dále poznamenal, předpokladem dotačního titulu byl také fakt, že se vybavení nemůže využívat k tvorbě zisku. „Nadále platí omezení, že vybavení je možno použít pouze na nekomerčních a veřejně přístupných akcích,“ upřesnil.

O pujčení si radši zažádejte včas

Propůjčování přenosných zařízení se podle jeho slov v regionu naplno rozjelo v minulém roce.

„Loni jsme definitivně dořešili plynulý provoz vybavení a na našem webu vznikl kalendář rezervací, kde jsou uvedeny všechny zápůjčky. Zájemce tak snadno zjistí, které vybavení je na jeho termín k dispozici,“ doplnil Kopecký.

Zájem o vybavení prý roste a už nyní se kalendář začíná plnit. Výjimkou údajně nejsou ani objednávky na září letošního roku.

„Pořadatelé by se měli raději už nyní ozvat se svými požadavky, abychom mohli pomoci co nejvíce kulturním a sportovním akcím na Hranicku. Během loňského roku se dostalo na čtyřicet akcí, letos to možná bude ještě více, jelikož o této možnosti se dozvídá čím dál více lidí,“ připustil Kopecký s tím, že podavatelé mají zpravidla zájem jen o jednu část z celkové sady.

Zařízení se podle jeho slov propůjčuje průběžně.

„Start nové sezony není časově ohraničený. Stany se dají půjčit třeba i v zimě, pokud si k tomu organizátor sežene například vytápění. Kvůli omezeným kapacitním možnostem se sami staráme o koordinaci a o průběžné naplňování kalendáře,“ doplnil Kopecký. v

Jelikož MAS Rozvojové partnerství nemá na uskladňování sady potřebné prostory, v poskytnutí volných míst pro tato zařízení pomáhají také obce Ústí a Skalička, městys Hustopeče nad Bečvou a Mikroregion Záhoran.

„Za to, že se o vybavení starají, si samozřejmě zamluví nějaké termíny i pro sebe. Získávají tak garanci, že na své akce budou mít některé vybavení k dispozici,“ vysvětlil manažer. Letos se vybavení objeví například na oslavách založení obcí Partutovice a Střítež nad Ludinou, na Hustopečských dnech, ale i na mnoha menších akcích.