Díky novele zákona o střelných zbraních a střelivu, která začne platit od příštího týdne, k tomu stačí jediné: zbraň musejí dobrovolně odevzdat na policii v době od 1. února do 31. července letošního roku.

„Dosud hrozilo vlastníkům nelegálně držených zbraní obvinění z nedovoleného ozbrojování, teď bude vše jinak. Trestní stíhání zaniká podle nové zákonné úpravy u osob, které bez povolení přechovávají zbraně kategorie A, B a C, pokud je samy odevzdají na policii,“ vysvětlila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Člověk, který vše odevzdá, může do dvou měsíců požádat o zbrojní průkaz. Pokud jej obdrží, tak má možnost požádat o zpětné vydání zbraně. Jen na Přerovsku vlastnilo v loňském roce zbraně téměř 7,5 tisíce lidí. Nejčastěji si pořizují pistoli, revolver či pušku lidé, kteří uvádějí, že je potřebují na ochranu svého života a majetku.

„Z celkového počtu 7428 je jich téměř dva tisíce. Až za nimi následují majitelé, kteří je používají k loveckým nebo sportovním účelům. Nejméně je pak držitelů, kteří jsou ozbrojení kvůli výkonu svého povolání – je jich jen 638,“ shrnula Sedláčková.

Josef Jemelka z přerovské policie uvedl, že velká část držitelů zbraní na Přerovsku vlastní dvě, tři, nebo dokonce čtyři skupiny zbrojních průkazů. „Jedná se tedy o majitele, kteří používají zbraň k více účelům,“ vysvětlil.

Například na Přerovsku nejsou příliš časté případy nedovoleného ozbrojování, jedná se spíše o výjimky. „Na policii se třeba dostavil šestatřicetiletý muž, který si přišel převzít nový zbrojní průkaz. Předložil všech svých sedmnáct registrovaných zbraní a průkazy. Spolu s nimi však odevzdal i zbraň, která nebyla registrovaná a nebyl na ni vydán zbrojní průkaz. Přitom měla stejná výrobní data jako jedna z registrovaných zbraní,“ uvedla Sedláčková.

Policisté proto zbraň převzali do úschovy a věc nakonec skončila u přestupkové komise magistrátu.

Rozlišení podle zákona o zbraních

Zbraně kategorie A

vojenské, samočinné, zbraně maskované jako jiné předměty (zákeřné zbraně), palné nevyrobené z kovů, plynové nebo expanzní (nejde-li o dovolené výrobní provedení)

Zbraně kategorie B

krátké opakovací nebo samonabíjecí, krátké jednoranové nebo víceranové, dlouhé samonabíjecí nebo opakovací, signální zbraně ráže větší než 19mm

Zbraně kategorie C

jednoranové nebo víceranové, plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně je vyšší než 16 J (s výjimkou paintbalových), více než dvouranové zbraně na principu perkusních zámkových systémů

Zbraně kategorie D

historické, jednoranové a dvouranové zkonstruované na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámkových systémů, znehodnocené zbraně, zbraně neuvedené v kategoriíchA až C

Zkrácený výňatek ze zákona o zbraních http://zakony-online.cz/