„Jde to docela rychle, v kanceláři jsou čtyři pracovnice a ochotně všechno vysvětlují,“ řekla jedna z mladých maminek.

Podle vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Přerově Zuzany Schindlerové ženy nejčastěji volí tříletou variantu mateřské dovolené.

„Nejméně volí maminky dvouletou mateřskou, protože na ni nemůže dosáhnout každý. Volba této varianty je totiž vázána na věk dítěte – vybrat si ji mohou jen ty maminky, jejichž dítě dosáhlo v prosinci 22 týdnů. Tím je okruh maminek hodně omezen,“ řekla Schindlerová.

Takzvanou rychlou variantu – tedy pobírání měsíční částky 11 400 korun, ale může využívat také jen ten rodič, který má nárok na peněžitou pomoc v mateřství za den ve výši alespoň 380 korun.

Nejčastěji se podle Šindlerové ženy rozhodují pro tříletou délku mateřské. Počítají totiž s tím, že hned po jejím skončení nastoupí do práce.

„Hodně maminek podávalo žádosti o příspěvek ve výši 3 800 korun měsíčně, ale to byly hlavně ženy, kterým mateřská dobíhá,“ doplnila vedoucí odboru státní sociální podpory.

„Vidím to tak, že doma budu asi tři roky. To je totiž doba, po kterou mi zaměstnavatel bude držet místo v práci, později ale hrozí, že bych o ně mohla přijít, a to si s dvojčaty nemohu dovolit,“ řekla Jana Pouzalová z Přerova, které se v listopadu narodila dvojčata Jan a Jiřina.

Mnohé maminky ale stále nemají jasno, zda si takzvanou mateřskou neprodlouží ze tří na čtyři roky. Na rozmyšlenou má ještě tři měsíce čas například jednatřicetiletá Andrea Janíková z Lipníku nad Bečvou.

„Mladší dcera bude mít v březnu tři roky, do té doby se budu muset rozhodnout, zda na mateřské ještě rok zůstanu, nebo půjdu do práce. Popravdě řečeno se mi ale nástup do zaměstnání moc nevyplatí. Pokud budu brát pět tisíc korun a na mateřské budu mít zhruba jen o tisícovku méně, možná zůstanu doma a budu se raději věnovat dětem,“ svěřila se mladá maminka šestiletého Ondry a skoro tříleté Barbory.

Před otázkou, jak dlouho zůstanou na mateřské, stojí hlavně ty maminky, které plánují další potomky. „Chceme druhé dítě, ale přírodě nejde poručit, takže vůbec netuším, jak se má mateřská bude vyvíjet. Ideální by bylo, kdybychom měli do dvou let druhé dítě a já zůstala na další mateřské. Jak je to ale s čerpáním rodičovských příspěvků v takovém případě, to zatím nevím,“ řekla Markéta Burdová, které se v říjnu narodil syn Josef.

Rodičovský příspěvek

  • Zvýšený na dva roky 11 400 Kč
  • Základní na tři roky 7600 Kč
  • Snížený na čtyři roky 3800 Kč

Zdroj: Ministerstvo práce a soc. věcí

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika