Zdejší radnice totiž definitivně rozhodla o rozšíření počtu míst v mateřských školách. V září roku 2009 jich má být o padesát více.

O zvýšení kapacit mateřských škol uvažovalo město Hranice již dříve. Jako nejideálnější možnost zvolilo přístavbu některé z místních základních škol.

Zbývalo jen rozhodnout které a jakým způsobem. Volba padla na Základní školu Šromotovo.

Důvody jsou ekonomické

„Původní návrh zněl udělat mateřskou školu v půdních prostorách nového traktu školy. Někteří zastupitelé však zpochybnili, zda je to pro nejmenší děti vhodné, a navrhovali umístit školku raději v přízemí,“ sdělila hranická místostarostka Radka Ondriášová (Právo a Spravedlnost).

Podle jejích slov se nakonec město rozhodlo udělat mateřskou školu v půdních prostorách. „Důvodů je několik. Jak snadnější skloubení provozu mateřské a základní školy, tak důvody ekonomické,“ vysvětlila Ondriášová.

V případě přestavby přízemí by totiž základní škola musela opustit minimálně šest svých učeben. „Přestavět tyto učebny by stálo nějaké peníze, přestavět půdní prostory by stálo další peníze. Náklady by tak byly téměř dvojnásobné,“ uvedla místostarostka Ondriášová.

Jak dále podotkla, nepotvrdily se ani obavy, že by umístění školky na půdě nebylo pro děti vhodné. „Dotazovali jsme se v Bělotíně, kde mají mateřskou školu na půdě základní školy, a nemají s tím žádné špatné zkušenosti,“ doplnila Radka Ondriášová.

Nová mateřská škola by měla mít kapacitu pro zhruba padesát dětí. „To je podle našich odhadů tolik míst, kolik jich v Hranicích chybí,“ vysvětlila Radka Ondriášová.

Výhodou umístění školky v základní škole je podle radnice to, že v době, kdy se silné ročníky přesunou z mateřských škol do základních, bude v případě potřeby možné předělat prostory školky pro potřeby školy.

„Mohly by zde být například odborné učebny nebo místo pro zájmovou činnost,“ upřesnila místostarostka.

Město chce s přestavbou půdních prostor školy začít co nejdříve. Mezní termín, kdy by měla být nová školka hotová, je totiž září příštího roku.