Stejně jako v roce minulém, také letos bude akce probíhat po celý víkend.

„Obě organizace se dohodly na uspořádání této soutěže v Hranicích 26. – 27. května 2012,“ uvedl tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Tradičním spolupořadatelem této akce je v Hranicích občanské sdružení Mažoretky Marcely Synkové Hranice.

„Myslím si, že v letošním roce přivítáme přibližně stejné množství účastnic jako v roce minulém. Zatím je to jen odhad, ale počítáme přibližně se čtyřmi stovkami mažoretek,“ řekla vedoucí občanského sdružení Marcela Synková.

Ta také nastínila průběh posledního květnového víkendu v Hranicích.

„V sobotu v dopoledních hodinách se skupiny akreditují, a pokud to počasí dovolí, odpoledne proběhne slavnostní zahájení na Masarykově náměstí. Následovat bude pochodové defilé na třídě 1. máje,“ konstatovala s tím, že právě v centru města by se mažoretky měly předvádět své dovednosti zhruba tři hodiny.

„To ale záleží na tom, kolik vlastně přijede skupin. Každé z nich bude hrát dechový orchestr,“ dodala.

Nedělní ráno pro hlavní aktérky z celé Moravy a Slezska začne klasicky – zkouškami.

„Odpoledne následuje soutěž v pódiových sestavách. Kolem páté či šesté hodiny proběhne slavnostní ukončení akce a vyhlášení výsledků,“ upřesnila Marcela Synková.

Ubytování na Struhlovsku

Přestože se akce minulý rok vydařila, představitelkám a příznivcům mažoretkového sportu příliš nepřálo počasí.

„Z toho, že by se situace mohla opakovat i letos, samozřejmě máme obavy. Předběžně jsem po dohodě s paní starostkou zajistila halu na Teplické ulici,“ nastínila varianty vedoucí zmíněného občanského sdružení.

Všechny mažoretky se ubytují v prostorách Základní školy Struhlovsko.

„S panem ředitelem Macháněm jsem přibližně domluvená. Neměl by to být problém ani letos. Na akci se se těším, jen opravdu doufám, že bude pěkné počasí. Jeden rok nám nevyšlo pochodové defilé, ten další zase pochodové sestavy,“ uzavřela s nadějí Marcela Synková.

Tradice pořádání Národního šampionátu mažoretek ČR – Zemské finále Morava a Slezsko byla v Hranicích opětovně zavedena v roce 2010. Letos na konci května tedy proběhne třetí ročník.

Tuto celorepublikovou soutěž organizuje a pořádá Svaz mažoretek České republiky vždy s městem nebo občanským sdružení z města, ve které se jednotlivá kola soutěže konají.