V dnešní době už ale nemusíte být striptérka a odhazovat při tom svršky, můžete být sportovkyně a zůstat oblečená.

Tak jako bronzová medailistka v pole dance Barbora Orságová z Hranic.

A třeba nezůstane jen u bronzu z republikového mistrovství. Již za dva týdny může třiadvacetiletá Barbora přidat další úspěch na mistrovství Evropy v Brně.

„Jedná se o mistrovství v disciplíně pole art, v níž je kladen větší důraz na umělecký dojem, tanec, originalitu a tak podobně. Určitě to bude velká výzva v silné konkurenci. Já sama budu spokojená, když svou choreografii zvládnu zajet tak, jak jsem si ji připravila. To je hlavní,“ vyhlíží Barbora Orságová prestižní závody.

Zdaleka se však nejedná o jedinou vrcholovou akci, která na Báru čeká. Nominaci již obdržela také na mistrovství světa, které se v dubnu příštího roku uskuteční v ruském Novosibirsku.

Když před šesti lety s pole dance začínala, ani ji samotnou nenapadlo, kam se díky svému talentu a účasti na prestižních soutěžích dostane.

„V naší rodině jsme vedeni k tomu, že každý musí něco dělat. Dříve jsem hrávala tenis, ale toho jsem nechala. Bylo tedy jasné, že si budu muset najít něco jiného,“ přiznala Barbora pobaveně.

Kluci si řeči neodpustili

O tehdy nepříliš známém pole dance se dozvěděla díky článku v časopise.

„Hned po první hodině jsem si to zamilovala. Tenkrát ale ještě moc pole dance studií nebylo. Taťka mě tak musel pravidelně vozit do Olomouce, protože v sedmnácti jsem ještě neměla řidičák,“ vzpomíná mladá tanečnice na své začátky.

A jak se na její novou zálibu dívalo okolí?

„Když jsem řekla, že budu tancovat u tyče, taťka se ze začátku tvářil trochu nedůvěřivě. Na hodině ale viděl, že se nejedná o nic lascivního, lektorka mu všechno vysvětlila, a bylo to v pohodě. Kluci na gymplu si samozřejmě nějaké řeči neodpustili, ale určitě to nebylo nic hrozného,“ bere Barbora Orságová podobné reakce s klidem.

Velmoc v pole dance

Stejně tak jak se v průběhu let Barbora zlepšovala, rychlým tempem se vyvíjel také samotný pole dance v České republice.

„Dá se říct, že jsme pole dance velmocí. V celé Evropě máme nejvíc studií na počet obyvatel,“ prozradila Bára, která v Hranicích sama jedno studio provozuje.

Dokonce v něm už přivítala i několik mužů.

„Momentálně učím hlavně děti. Ačkoliv se samozřejmě stále jedná o dominantně ženský sport, učila jsem i pár mužů. Je to taková zajímavá, a dá se říct, příjemná změna,“ přiznala úspěšná tanečnice se smíchem.

Studuje i učí ve Vídni

Vedle svého vlastního studia vyučuje pole dance také ve Vídni, kde zároveň chodí do školy.

„Studuju magistra evropské etnologie. Když tedy trávím v Rakousku tolik času, rozhodla jsem se to skloubit,“ vysvětlila Barbora a podala tak další důkaz o své cílevědomosti a pracovitosti.

Kdo ví, třeba ji díky tomuto přístupu jednou uvidíme i na olympijských hrách, kam by se pole dance mohl v budoucnu protlačit.

„Vím, že už se o tom mluví. Zároveň si však uvědomuju, že je to náročný a dlouhodobý proces, takže vůbec nedokážu říct, kdy by se pole dance na olympiádu mohl dostat. Každopádně určitě splňuje všechny kritéria proto, aby se olympijským sportem mohl stát,“ uzavřela Barbora Orságová.