Známá lidová pranostika říká: „Medardova kápě, čtyřicet dnů kape“, která se pojí s 8. červnem.

V tomto období často nastává příliv vlhkého, oceánského vzduchu a deštivého počasí. Proprší červen? Bude chladněji? Podle toho, jak bylo na Medarda a včera bychom se co do počasí neměli, nač těšit.

Meteorologové se ale nad takovým závěrem usmívají.

„Na každé pranostice něco je, ale nemůžeme ji brát úplně doslova,“ uvedl Eduard Jarcovják z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

„Na deštivé a chladnější počasí to v nejbližších dnech v Olomouckém kraji rozhodně nevypadá,“ sdělil.

Zatímco v Čechách ještě srážky spadnou, ve středomoravském regionu bude o nadcházejícím víkendu podle předpovědi příjemně.

Jen rána budou chladnější – teplota se bude pohybovat jen kolem deseti stupňů. Odpoledne ovšem půjde rtuť teploměru nad dvacet stupňů Celsia.

„V sobotu neočekáváme žádné srážky, v neděli přijde ojedinělá přeháňka na severu Olomouckého kraje, v oblasti Jeseníků. Pondělí bude podobné. Srážky je možné očekávat k polovině příštího týdne, ale zase jen přechodně, opět se vyčasí,“ uvedl meteorolog.

Ani v dlouhodobější předpovědi to nevypadá na to, že by měl červen propršet.

„V měsíční předpovědi to vypadá na srážkově průměrný červen,“ dodal s tím, že přesnější měsíční výhled budou mít meteorologové k dispozici koncem týdne.