Když před pěti lety založili včelaři ve Skaličce svou základní organizaci, uspořádali zároveň, po vzoru jiných spolků, i svůj ples. Rychle se vyhoupl mezi hojně navštěvované a svou pozici si drží dále – stoly v místní sokolovně byly plně obsazeny.

„Žádný podobný ples tady nebyl, máme tu takové ty klasiky jako ples hasičský nebo sokolský. Chtěli jsme se jako spolek ukázat, a tím i přiblížit lidem význam včel a jejich důležitost u nás," prozradil za pořadatele Jaroslav Juráň.

Bohaté tombole čítající přes dvě stě položek dominovaly sklenice medu a další výrobky ze včelího produktu. A to i přesto, že letošní sezona nebyla nijak bohatá.

„Medu je opravdu málo, nejen u nás v republice, ale i v celé Evropě. Od toho se ale ples neodvíjí, nezáleží kolik medu je, každý ze včelařů musí i tak donést kilo nebo dvě, aby byl v tombole," prohlásil Juráň.

Tematické bylo i vystoupení Základní školy Olšovec – děti v krátkém vystoupení přiblížily život včel v úlu.

Na plese se sešli včelaři z okolí – rozpoznatelní byli podle specifických stejnokrojů, v nichž převládala žlutá a zelená barva.

„Inspirovali jsme se u pardubických včelařů, kteří s tím začali. U nás se to také chytlo a každý spolek je má jiné. Když se podívám do sálu, tak například hned vidím, že přijeli včelaři z Frýdku-Místku," přiblížil s úsměvem Jaroslav Juráň.

Spokojenost byla znát i na straně návštěvníků. „Je tady tým lidí, kteří chtějí pracovat a daří se jim. Sám jsem včelař, pobýval jsem tu deset let a mám tu plno známých," svěřil se Václav Srkala z obce Kelč.

Z Ústí přijel Zdeněk Schneider. „Jezdíme sem každoročně, máme včelaře v rodině. Na tomto plese panuje dobrá atmosféra, je tu takové domovské, na nic falešného si nehrají," řekl důvody, proč pokaždé do Skaličky zavítá.

Společnými silami se včelařům podařilo vytvořit akci, na kterou se lidé rádi vrací. Na jednoho šťastlivce, jehož vstupenku vylosovali, pak čekala dokonce pětikilová sklenice skaličského medu.